Zbyt ciężki biust
Dla wielu pań duże piersi są powodem do dumy. Ale zbyt obfite bywają ciężarem i udręką dla kręgosłupa.
Mogą ważyć nawet kilka kilogramów (waga średnich nie przekracza 2 kg). To ciężar nieobojętny dla kręgosłupa. Duże piersi "ciągną" go do przodu. A wtedy garbimy się, zmienia się punkt ciężkości ciała. Mięśnie podtrzymujące kręgosłup są stale napięte. To skutkuje przewlekłym bólem, głównie w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Z czasem prowadzi do poważnych zmian zwyrodnieniowych.
Dla odciążenia kręgosłupa konieczny jest dobry biustonosz. Źle dopasowany utrwala nieprawidłową postawę i nasila dolegliwości. Dokonując wyboru, musimy zwrócić uwagę na obwód, miseczkę i ramiączka. Najważniejszy jest obwód. Stanik nie może być za luźny. Powinien opinać ciało, opierając się na żebrach, ale nie uciskać ich. Miseczka powinna obejmować całą pierś. Jeśli fiszbina wbija się w pierś, oznacza to, że miseczka jest za mała. Po założeniu stanika należy "wygarnąć" piersi w miseczkach od pachy do środka. Wiele pań ciężar biustu dźwiga na napiętych ramiączkach.
To zaś jest przyczyną wgłębień na ramionach, powoduje ucisk mięśni i naczyń krwionośnych, co sprzyja bólom głowy, szyi i barków. Ramiączka nie mogą obciążać ramion, wrzynać się w skórę ani zsuwać. Lepsze są szersze niż wąskie. Prawidłowa ich długość to taka, gdy między ramię a ramiączko możemy włożyć palce wskazujący i środkowy ułożone jeden na drugim. Gdy się poruszamy, ramiączka "pracują". By dobrze leżały, należy je codziennie regulować. Przy obfitym biuście warto skorzystać z pomocy brafitterki - osoby zawodowo zajmującej się dopasowywaniem biustonoszy. Wiele sklepów z bielizną oferuje taką usługę.
Aby odciążyć kręgosłup i zmniejszyć dolegliwości, trzeba wzmocnić mięśnie grzbietu. Rano i wieczorem wykonywać proste ćwiczenia (patrz: ramka obok). Świetnie działa pływanie na plecach lub kraulem - wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Gdy nie umiemy lub nie chcemy pływać, alternatywą może być aqua aerobik - gimnastyka w wodzie. Siła wyporu wody ułatwia wykonywanie ćwiczeń i wpływa na odciążenie kręgosłupa. Ulgę w dolegliwościach może przynieść też masaż leczniczy wykonywany przez fizjoterapeutę.
Niekiedy jedynym sposobem pozbycia się dolegliwości związanych z obfitym biustem jest operacja zmniejszenia piersi - mammoplastyka. To poważna operacja. Kwalifikuje na nią - po wielu badaniach - specjalista, np. ortopeda, neurolog, neurochirurg. W przypadku wskazań zdrowotnych operacja może być refundowana przez NFZ.