Zdrowe odchudzanie
Aby schudnąć trwale należy zmienić styl życia - radzi dr Barbara Jerschina, ekspert w dziedzinie odchudzania. Odchudzać się bezpiecznie to znaczy odchudzać się z lekarzem.
W odchudzaniu, aby uzyskać jak najlepszy efekt należy połączyć wszystkie dostępne elementy terapii, tj. dietę, wysiłek fizyczny, leczenie farmakologiczne, zabiegi upiększające ciało, a czasem także psychoterapię zaburzeń odżywiania.
- Najskuteczniejsza jest dieta racjonalna, zgodna z zasadami zdrowego odżywiania - podkreśla dr Barbara Jerschina, która była gościem czata INTERIA.PL. - Tyle, że tak skonstruowana, że zawiera mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Wszystko oczywiście powinno się odbywać pod nadzorem lekarza, we współpracy z dietetykiem.
W czasie odchudzania powinno się jeść 5 razy dziennie, w podzielonych porcjach. Nawet 10 kilo można schudnąć w czasie 3 miesięcy, ale - jak zaznacza dr Jerschina - nie każdy chudnie w takim samym tempie.
Dieta racjonalna
W naszym kraju dietę racjonalną zgodną z zasadami zdrowego odżywiania możemy stosować cały rok. Nie zawiera zbyt wielu owoców, bo są one źródłem cukru prostego i w konsekwencji mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości i nadwagi. Podstawą diety powinny być produkty z grubo mielonego zboża, kasze, ryż - również trochę ziemniaków. Do tego powinniśmy jeść dużo warzyw - trochę mięsa, trochę nabiału. Tłuszcze w znikomej ilości, ale też pochodzenia roślinnego - bardzo zdrowe są ryby dalekomorskie, np. dorsz. Można jeść też twarde makarony. Każdy posiłek powinien zawierać materiał energetyczny w postaci węglowodanów złożonych - czyli pieczywo ziarniste, kasze itp. i białko - żeby odbudować masę mięśniową. W naszym posiłku powinny być źródła witamin.
- Moim autorskim pomysłem - mówi specjalistka - jest stosowanie chłodnych pryszniców rano lub po południu, które spowodują zwiększony wydatek kaloryczny na utrzymanie stałej temperatury ciała - po prostu skóra, która została schłodzona będzie musiała zostać ogrzana - a na to idzie sporo kalorii - to też pomoże schudnąć lub utrzymać wagę.
Specjalistka nie poleca wszelkich ziół i herbatek ułatwiających odchudzanie, ponieważ działają one głównie moczopędnie oraz mogą spowodować zaburzenia wypróżniania. Są one specjalnie zarezerwowane dla osób, które mają problemy z trawieniem lub gromadzą zbyt dużą ilość wody. Ktoś, kto nie ma takich problemów, nie powinien stosować tych herbatek.
Wydawałoby się, że odchudzanie poprzez głodzenie to właściwy sposób. Ale dr Jerschina zdecydowanie zaprzecza: - Głodzenie prowadzi do utraty masy mięśniowej i płynów - jeżeli trwa to dłużej, również do zwolnienia przemiany materii. Może powodować groźne skutki.
Przeciwko dietom wysokotłuszczowym
Dieta dr. Kwaśniewskiego jest odpowiednikiem wysokotłuszczowej diety dr. Atkinsa z Ameryki. Diety wysokotłuszczowe nie są zalecane ze względu na to, że nasilają rozwój zmian miażdżycowych, w związku z tym mogą przyspieszyć wystąpienie zawału serca i innych powikłań miażdżycy. Oczywiście młody, zdrowy organizm wytrzyma różne najdziwniejsze i niezdrowe diety - nawet szkodliwe - ale to nie o to chodzi - ostrzega dr Jerschina.
Z pokolenia na pokolenie
Pamiętajmy, że wprowadzenie zdrowego stylu życia do naszych rodzin determinuje również styl życia naszych dzieci - mówi specjalistka. - Jeżeli teraz nauczymy je jak mają się odżywiać, jak spędzać wolny czas - to będzie to dla nich największym bogactwem w życiu. Obecnie otyłość i nadwaga dotyczy co piątego dziecka, co wynika z tradycji naszych rodziców i dziadków, że dziecko, które dobrze wygląda (a tak naprawdę jest otyłe) jest zdrowe i należy je bez przerwy karmić. Musimy to zmienić, ponieważ wiele z tych dzieci ma już cukrzycę wtórną od otyłości. Strach pomyśleć, co będzie kiedy będą dorosłe. Wizerunek otyłego zdrowego dziecka musi zniknąć. Dziecko szczupłe - to jest dziecko, które tak naprawdę jest zdrowe i do tego powinniśmy dążyć.