Zdrowie mężczyzny
Panowie nie lubią zastanawiać się nad własnym zdrowiem, bo mężczyzna z założenia ma być silny i zdrowy. W wielu głowach wciąż pokutuje takie przekonanie. Jakie produkty będą wspierały męskie zdrowie? Warto je znać i włączyć do jadłospisu.
Czasem odnoszę wrażenie, że dla wielu z nas słowo "mężczyzna" jest synonimem "niezniszczalny". Panowie potrafią imponować nam siłą i determinacją w wielu aspektach życia. Dobrze, by z takim samym zaangażowaniem zaczęli w końcu dbać o własne zdrowie. Troszcząc się o swoją formę dbamy o dobrostan całej rodziny. Choroba nie determinuje tylko życia osoby, która się z nią zmaga, ale całego otoczenia.
Badania profilaktyczne
Jak zmotywować mężczyznę, żeby robił badania kontrolne? Wiele kobiet się nad tym zastanawia. Matki, żony, partnerki, córki i siostry - każdej z nas zależy na waszym zdrowiu. Panowie regularnie jeżdżą na przegląd swoich samochodów, jednak diagnostykę własnego organizmu potrafią odkładać w nieskończoność. Zacznijmy od regularnego, minimum raz w roku, badania krwi. Pomyślmy też wszyscy o tym, co ląduje na naszych talerzach. Z tego, co zjadamy, budowane są komórki naszego organizmu. Mądra, zbilansowana i różnorodna dieta jest kluczem do zdrowia i dobrej formy każdego z nas. Jakie produkty będą szczególnie sprzyjały zdrowiu mężczyzny?
Cynk - męski pierwiastek
Ważne, by w diecie mężczyzny były obecne produkty obfitujące w cynk, takie jak: ostrygi, małże, ryby, pomidory, nasiona dyni i sezamu, a także oleje z tych nasion. Cynk odgrywa kluczową rolę w procesie dojrzewania gruczołów płciowych. Warunkuje też ich prawidłowe funkcjonowanie: zapobiega rozwojowi nowotworów prostaty i przerostowi gruczołu krokowego.
Kurkuma
Niezwykle cenna przyprawa, o której silnych zdrowotnych właściwościach wciąż za mało wiemy. Jej główny składnik - kurkumina - ma udowodnione naukowo działanie przeciwnowotworowe, zapobiega między innymi rozwojowi raka prostaty. Kurkumina pomaga też obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ograniczając stan zapalny łagodzi dolegliwości bólowe. Przyprawę możemy dodać do dań z ryżem, makaronem czy jajecznicy. Warto wprowadzić ją na stałe do codziennego menu.
Produkty pełnoziarniste
Pełne ziarno obecne w jadłospisie pomaga obniżyć ciśnienie skurczowe krwi. Mowa oczywiście o dobrej jakości pieczywie pełnoziarnistym, a także komosie ryżowej, kaszy bulgar, orkiszu i amarantusie. Wszystkie wymienione mają też korzystny wpływ na metabolizm i prawidłową perystaltykę jelit.
Rośliny strączkowe
Fasola, ciecierzyca, soczewica, groch są doskonałym źródłem białka i błonnika, wyjątkowo korzystnego dla normalizacji poziomu cukru we krwi. Błonnik z roślin strączkowych nie tylko zapobiega rozwojowi cukrzycy, jest też wskazany dla diabetyków. Może być skutecznym wsparciem w redukowaniu masy ciała.
Zielone warzywa liściaste
Ich rola w diecie jest nie do przecenienia. Obfitują w chlorofil, który sprzyja całkowitej detoksykacji organizmu i przyspiesza usuwanie metali ciężkich. W istotny sposób wspiera też system immunologiczny do walki z wirusami i bakteriami. Zielone warzywa są też skarbnicą sulforafanu, przeciwutleniacza, który skutecznie ogranicza stany zapalne w organizmie.
Ewa Koza, mamsmak.com