Żeń-szeń: Dla młodości i witalności
W suplementacji wewnętrznej ekstrakt z korzenia żeń-szenia stosowany jest jak środek wzmacniający organizm i stabilizujący poziom glukozy we krwi.
Co zaś do jego zdolności poprawiających koncentrację, wciąż nie jest do końca poznany ani udowodniony mechanizm działania wyciągu z tego korzenia.
Zewnętrznie wykorzystuje się go w preparatach przeciw wypadaniu włosów i zapobiegających łysieniu oraz w kosmetykach odmładzających.
W czym tkwi jego siła?
Cała moc tej rośliny opiera się na zawartości substancji czynnych pod nazwą ginsenozydy. Potrafią one zwiększać zdolność hemoglobiny (barwnika krwi) do przyłączania się tlenu, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem komórek m.in. skóry. Dzięki temu żeń-szeń ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i poprawiające krążenie krwi, a to wpływa na wygląd cery.
To taki kosmetyk dotleniający bez tlenu (ten trudno wprowadzić do kosmetyku w czystej postaci, dlatego stosuje się związki chemiczne i organiczne, które posiadają cząsteczki tlenu, czyli m.in. żeń-szeń). Ekstrakt z korzenia w formie olejku czy wyciągu wodno-glicerynowego (do kupienia w sklepach eko) możesz dodawać do kremu, balsamu czy szamponu do włosów lub stosować samodzielnie.
Nie chce Ci się w to bawić? Poszukaj gotowych kosmetyków z dodatkiem żeń-szenia. Produkty z jego dodatkiem są polecane do każdego rodzaju skóry, a zwłaszcza tej narażonej na zanieczyszczenia środowiska.
Macerat z żeń-szenia
To lekki olejek na bazie olejów roślinnych, np. słonecznikowego, ryżowego... Powstaje z macerowania korzenia żeń-szenia w zimnotłoczonym oleju. Może zastąpić krem do twarzy, najlepiej stosować go na noc.