Ziemniak - czego o nim nie wiemy?
Ziemniak to warzywo, wokół którego narosło wiele mitów. Niegdyś nie wyobrażano sobie bez nich posiłku. Z czasem wiele osób pozwoliło się skutecznie nastraszyć ich wysoką kalorycznością i w obawie o utratę figury wykluczyło ziemniaki z jadłospisu. Niepotrzebnie.
Ziemniak ma sporo cennych, prozdrowotnych właściwości, a jego zupełnie przeciętna kaloryczność ma swoją wartość. To typowe dla staropolskiej kuchni tłuste mięsa i ciężkie sosy, z którymi tradycyjnie serwowano ziemniaki, utrwaliły mylne przekonanie o tym, że jest inaczej.
Ziemniaki gotowane w małej ilości wody, a jeszcze lepiej na parze, są nie tylko smaczne, ale i cenne dla zdrowia. Z uwagi na powszechną dostępność, ich wartość odżywcza bywa niedoceniana. W głowach wielu ludzi wciąż funkcjonują jako swoisty "zapychacz żołądka".
O ich walorach kulinarnych chyba nie ma potrzeby się rozpisywać. Lepiej zwrócić uwagę na aspekty zdrowotne.
W jakich dolegliwościach i bolączkach ziemniaki będą nam sprzyjały? Łagodzą podrażnienia śluzówki i wszelki dyskomfort przewodu pokarmowego. Aby uporządkowały "bałagan w brzuchu", zjedzmy je solo. Mają właściwości gojące. Działają przeciwskurczowo, dzięki czemu uspokajają śluzówkę żołądka i jelit.
Serwowane na przykład z dodatkiem mięsa mogą u osób o szczególnie wrażliwych żołądkach spowodować więcej bólu niż pożytku. Ich połączenie z produktem białkowym poważnie wydłuża proces trawienia i zalegania w przewodzie pokarmowym.
Surowy ziemniak ma w swoim składzie unikatową witaminę U. Niewiele roślin może się nią poszczycić. Obecna jest jeszcze w soku z surowej kapusty. Ta witamina jest niezbędna do przywrócenia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Tak, to cenne, ale kto jada surowe ziemniaki? Nie polecam.
Jednak sok z utartych ziemniaków - wyciśnięty przez płócienną chusteczkę - może okazać się zbawienny w wielu trudnych zdrowotnie sytuacjach. Ta wiedza daje nam zdrowie i poprawia komfort życia: picie dwóch łyżek soku z surowego ziemniaka będzie nie tylko zapobiegało, ale również przyspieszy leczenie wrzodów żołądka! Pomoże oczyścić jelita z toksyn i złogów.
Poleca się też picie soku z surowego ziemniaka przy notorycznych zaparciach. To nie jest zapewne wymarzony sposób na ich spożywanie, jednak osoby borykające się z przewlekłymi zaparciami, wrzodami i kłopotami trawiennymi docenią moc i skuteczność takiej ziemniaczanej terapii.
Nerki to organ warunkujący prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych, którego rolę można porównać z filtrem. Z upływem lat i adekwatnie do sposobu odżywiania bywa nadmiernie obciążony. Osobom z tendencją do złogów w nerkach poleca się ich regularne oczyszczanie.
Jedną z metod może być właśnie wywar na bazie ziemniaków.
Wystarczy obrać kilogram porządnie umytych ziemniaków i obierki zagotować w litrze wody. Po doprowadzeniu do wrzenia zaparzyć w tym wywarze 2-3 łyżki ziela rdestu ptasiego. Odstawić do ostygnięcia. Przelać przez bardzo gęste sitko albo płócienną chusteczkę.
Wywar warto trzymać w lodówce i popijać kilka razy dziennie. Receptura pochodzi z książki "Apteka natury" Jadwigi Górnickiej.
Mamy wpływ na kondycję naszego ciała. Mamy wybór.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie