Zmiana czasu: Jak wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu z zimowego na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Przyczyną jest rozregulowanie dobowego rytmu życia i snu. Charakterystyczne jest wtedy większe zmęczenie, brak energii, rozdrażnienie, a nawet bóle głowy. Wiele osób skarży się też na problemy z koncentracją i brak apetytu. Kiedy nastąpi zmiana czasu na letni? Jak wpływa na nas zmiana czasu? Czy można się uchronić przed negatywnymi skutkami zmiany czasu?

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
©123RF/PICSEL
Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv

Zmiana czasu – problemy ze snem

Problemy ze snem
©123RF/PICSEL

Wiele osób po zmianie czasu skarży się na problemy ze snem. Winne jest zaburzenie rytmu dobowego, a także przesunięcie dotychczasowej granicy między dniem a nocą. Pod wpływem ciemności w organizmie wydziela się np. melatonina odpowiedzialna za uczucie senności i kojenie nerwów. Dlatego nagła zmiana rytmu i wydłużenie się dnia może sprzyjać bezsenności, a co za tym idzie apatii, zmęczeniu i rozdrażnieniu kolejnego dnia. Co więcej, problemy ze snem lub jego zła jakość są przyczyną innych dolegliwości.

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Brak snu a nadwaga
©123RF/PICSEL

Badania naukowców potwierdziły, że regularne niewysypianie się może być przyczyną zaburzeń hormonalnych i problemów metabolicznych. A to z kolei częsty powód spowolnienia przemiany materii, dolegliwości trawiennych i tycia. Zła jakość snu drastycznie obniża też odporność i sprzyja infekcjom układu oddechowego. Cierpi także nasza skóra, która staje się wysuszona, a pod oczami powstają charakterystyczne cienie.

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Sposoby na zmianę czasu
©123RF/PICSEL

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatni weekend marca. W nocy, z soboty na nadzielę przestawiamy czas z 2:00 na 3:00. W ten sposób tracimy cenną godzinę snu. Dlatego do zmiany warto przygotować się już w sobotę – przestawić zegarki późnym popołudniem. Dzięki temu będziemy pamiętać, by wcześniej pójść spać, a w niedzielę wstać zgodnie z poprzednim rytmem dobowym. Wysypiając się, zniwelujemy efekt zmiany czasu, a w ciągu niedzieli nasz organizm zdąży przyzwyczaić się do nowych warunków, np. później zachodzącego słońca.