Reklama

Zwykła grzybica czy czerniak podpaznokciowy? Jak rozpoznać?

Czerniak podpaznokciowy jest bardzo niebezpieczną odmianą nowotworu. Jego objawy są często bagatelizowane, ponieważ najczęściej łączymy je z infekcją grzybiczą, a zmianom pojawiającym się w obrębie paznokci nie towarzyszy ból. Wykrycie tej niebezpiecznej choroby nie jest skomplikowane. Wystarczy proste badanie wykonane przez dermatologa. Dlatego wcześniejsza wizyta u specjalisty zwiększa szansę na całkowite wyleczenie? Jak wygląda czerniak podpaznokciowy? Jak go rozpoznać? Przekonajmy się.

Czerniak podpaznokciowy: Objawy

Czerniak podpaznokciowy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów, który może atakować ciało człowieka. Rzadko jest on prawidłowo i w porę diagnozowany, ponieważ jego występowanie nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem. Często jedynym objawem jest mała czarna plamka, które powstaje pod płytką paznokcia. Przypomina ona krwiaka, jaki często pojawia się w wyniku uderzenia. Czasami jednak oznaki rozwijającego się czerniaka są bardziej niepokojące. Objawia się on nierzadko charakterystyczną czarną pręgą o grubości kilku milimetrów, która biegnie przez całą długość paznokcia.

Reklama

Czerniak a grzybica

Niekiedy dzieje się tak, że czerniak przybiera niepozorną postać, która może do złudzenia przypominać rozwijającą się infekcję grzybiczą. Najczęściej towarzyszy jej zmiana koloru paznokcia; staje się on brązowy i mogą pojawiać się na nim drobne plamki przypominające pęcherzyki powietrza. Innym niepokojącym objawem jest zmiana struktury płytki. Może być pofalowana i pokryta bruzdami, które z czasem pogłębiają się i mogą prowadzić do pęknięcia struktury całego paznokcia. Czerniak częściej występuje u osób z ciemniejszą niż z jaśniejszą karnacją. Zwykle jego obecność objawia się na kciuku, palcu wskazującym albo dużym palcu u stopy.

Jakie są przyczyny powstawania czerniaka?

W przeciwieństwie do zwykłego czerniaka ten, który tworzy się pod strukturą paznokcia, nie jest wywoływany nadmierną ekspozycją dłoni, bądź stopy na działanie światła słonecznego. Przyczyną jego obecności mogą być przebyte urazy mechaniczne albo infekcje, które często są spowodowane nieleczonymi schorzeniami bakteryjnymi albo grzybiczymi. Przypuszcza się również, że może powstawać w wyniku nieprawidłowej higieny osobistej albo niesolidnie wykonanych zabiegów kosmetycznych. Niekiedy schorzenie może być wynikiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków, takich jak zmywacze do paznokci, lakiery oraz kremy. Przypuszcza się, że korzystanie ze specjalistycznych lamp, których używa się podczas wykonywania zabiegów u manikiurzystki, również może powodować ten niebezpieczny nowotwór.

Czerniak czy krwiak?

Ciemniejsze plamy pod paznokciem mające nieokreślony i nieregularny kształt, a także zmiana ich barwy powinny wzbudzić szczególną uwagę. Im wcześniejsza wizyta u dermatologa, tym lepiej. Najprostszy zabieg, który wykona specjalista, może uratować życie.

Jak wygląda leczenie czerniaka podpaznokciowego?

Wszystkie podejrzane plamy czy bruzdy pojawiające się w obrębie paznokci - podobnie jak inne zmiany skórne - należy skonsultować ze specjalistą. Wykonane przez niego badania pozwolą dać odpowiedź na pytanie, czy ma się do czynienia z niebezpieczną zmianą. Im szybciej zostanie ona zidentyfikowana, tym mniej inwazyjne będzie leczenie. Warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowanego czerniaka można usunąć w całości.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy