10 chorób, którymi możesz się zarazić od swojego zwierzaka domowego
Zwierzęta domowe to świetni przyjaciele i towarzysze zabaw. Większość właścicieli futerkowych przyjaciół zdaje sobie sprawę z mniej przyjemnej strony posiadania zwierzaka, takich jak opróżnianie kuwety, czyszczenie skutków zdarzających się sporadycznie wypadków, czy znoszenie ociekających śliną przejawów miłości. Niestety to nie najgorsze rzeczy, na które możesz być narażony posiadając zwierzęcego pupila. Zwierzęta mogą przenosić niebezpieczne choroby, które nieleczone czasami mogą się nawet okazać śmiertelne. Dla bezpieczeństwa własnego i swojej rodziny pamiętaj o tym, kiedy następnym razem będziesz się bawić ze swoim pupilem.
Grzybica skóry
To bardzo zaraźliwa infekcja grzybicza, najczęściej spotykana u kotów i psów. Zwierzęta z grzybicą skóry mają na ciele plamy w miejscu brakujących włosów i czerwone wypryski na skórze. U ludzi pojawiają się na skórze okrągłe ślady. Chorobie tej można zapobiec piorąc psie prześcieradła w gorącej wodzie dwa razy w miesiącu oraz unikając dzielenia się przyrządami do pielęgnacji zwierząt z innymi właścicielami futerkowych pupili.
Glista
Twój kot mógł być łatwo narażony na kontakt z glistą jeszcze jako kociak, za pośrednictwem mleka matki lub poprzez zjedzenie zainfekowanych małych zwierząt. Pasożyt ten wyglądem przypomina spaghetti i może osiągać długość dziesięciu centymetrów, przez co łatwo go zauważyć w kocich odchodach lub wymiocinach. W przybliżeniu około 10 000 dzieci zostaje zarażonych glistą każdego roku. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie zarażenie tym pasożytem może doprowadzić do utraty wzroku. Aby uniknąć kontaktu z glistą, dzieci nigdy nie powinny bawić się w miejscach, gdzie mogą znajdować się kocie odchody. Zmieniając kuwetę należy zawsze mieć założone rękawice ochronne, aby uniknąć zakażenia.
Toksoplazmoza
Ta choroba jest najbardziej niebezpieczna dla kobiet, które są w ciąży lub starają się o dziecko. Jest przenoszona przez koty, które zjadły surowe upolowane zwierzę, takie jak ptak czy szczur. Mimo iż toksoplazmoza nie daje objawów u kotów, może prowadzić do problemów ze wzrokiem lub do upośledzenia umysłowego u dzieci, jeśli kobieta ma kontakt z chorobą będąc w ciąży. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na toksoplazmozę możesz to sprawdzić wykonując badanie krwi. Choroba ta ma objawy podobne do grypy, dodatkowo towarzyszą jej powiększone węzły chłonne. Co więcej, badania wykazały, że u osób cierpiących na toksoplazmozę mogą wystąpić zmiany w zachowaniu, dlatego właściwa diagnoza i leczenie są bardzo istotne.
Salmonella
Żółwie, jaszczurki, węże, żaby, salamandry i klatki oraz akwaria, w których przebywają mogą być nośnikami salmonelli. Bakterie te nie oddziałują na zwierzaki, ale mogą sprawić, że ich właściciele, zwłaszcza małe dzieci lub osoby starsze, bardzo poważnie zachorują. Biegunka, gorączka, ból żołądka, wymioty i nudności to wszystko objawy salmonelli. Aby zapobiec zarażeniu się od swojego pupila myj ręce gorącą wodą z mydłem za każdym razem, gdy go dotykałeś. Nigdy nie należy myć kuwety w kuchennym zlewie, ponieważ bakterie mogą roznieść się po otaczającej powierzchni.
Gruźlica ptasia
Gruźlica ptasia może się rozwijać u ptaków wszelkiego rodzaju. Możliwe, że twój ptak na nią choruje, jeśli ma biegunkę, jest apatyczny lub zmatowiały mu pióra. Chorobą tą można się zarazić połykając lub wdychając odchody zainfekowanego ptaka. Zawsze zakładaj rękawice ochronne, maskę i gogle podczas czyszczenia klatki twojego pierzastego ulubieńca, aby zapobiec zarażeniu.
Choroba kociego pazura
Prawie 40 procent kotów ma pod swoimi pazurami bakterię Bartonella, która może zostać przekazana człowiekowi podczas zadrapania lub wbicia pazurów. W okolicy rany może pojawić się małe, czerwone wybrzuszenie, któremu będzie towarzyszyć gorączka, powiększone węzły chłonne, ból głowy i ból stawów. Najlepszą ochroną jest przycinanie pazurów swojemu kotu i unikanie gwałtownych zabaw z nim.
Dymienica
Chociaż każdego roku Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowuje zaledwie siedem przypadków zachorowania na dymienicę, jest to tak poważna choroba, że powinna wzbudzić nasz niepokój. Ludzie mogą się nią zarazić za pośrednictwem pcheł, które przebywały wcześniej na zainfekowanym kocie lub psie. Gorączka, powiększone węzły chłonne oraz obrzęki to objawy, które można zaobserwować zarówno u zwierząt jak i ludzi cierpiących na dymienicę. Dbaj, aby twój futrzak nie miał pcheł, dzięki czemu uchronicie jego i siebie przed zachorowaniem na dymienicę.
Tasiemiec
Dzieci są najbardziej podatne na złapanie tasiemca od swoich czworonożnych przyjaciół, ponieważ najczęściej zapominają o myciu rąk. Tasiemcem można zarazić się za pośrednictwem pcheł, najlepszym środkiem zapobiegawczym jest więc pilnowanie, aby nasz pies czy kot ich nie miał. U ludzi tasiemiec powoduje utratę wagi, ponieważ pasożyt przyczepia się do ściany jelita i trawi trafiające tam jedzenie. Innym objawem obecności tasiemca jest biegunka, ból brzucha oraz wymioty.
Wścieklizna
Rzadka, ale niezwykle niebezpieczna choroba, przed którą można się chronić unikając kontaktu z dzikimi zwierzętami i szczepiąc swoje zwierzęta. Objawami wścieklizny u zwierząt jest piana wydobywająca się z pyska, chwiejny chód oraz zmiany w zachowaniu. Człowiek, który został ugryzione przez wściekłe zwierzę może odczuwać swędzenie w pobliżu rany, lęk, dezorientację i halucynacje. Jeśli u twojego zwierzaka występują charakterystyczne dla wścieklizny objawy zadzwoń po pomoc i trzymaj się od niego w bezpiecznej odległości, ponieważ choroba ta przenosi się przez ślinę.
Tęgoryjec dwunastnicy
Ten pasożyt przyczepia się do jelit twojego zwierzaka i może doprowadzić do jego śmierci, jeśli wypije odpowiednio dużo jego krwi. Tęgoryjcem dwunastnicy można się zarazić przez kontakt z jajami znajdującymi się w zwierzęcych odchodach, dlatego odpowiednia higiena pozwoli zapobiec przedostaniu się tego pasożyta do przewodu pokarmowego twojego lub twojego ulubieńca.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny myjąc ręce po zabawie ze zwierzakiem lub po sprzątaniu po nim. Pilnuj szczepień swojego zwierzęcego pupila i w miarę możliwości nie pozwalaj mu się za bardzo oddalać od domu. Zwierzęta są częścią rodziny. Chronienie wszystkich jej członków przed opisanymi wyżej niebezpiecznymi chorobami pozwoli się wam wszystkim długo cieszyć wzajemnym zdrowiem.