300 stron historii świata
Austriak Ernst H. Gombrich podjął się niezwykłego zadania - opisał historię świata w bardzo zwięzły i prosty sposób, na zaledwie 300 stronach. Jego książka, która ukazała się po raz pierwszy w 1936 r., doczekała się polskiej wersji.
"Krótką historię świata" Ernst H. Gombrich napisał w zaledwie sześć tygodni. Po obronie pracy doktorskiej z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Wiedeńskim został bez pracy. Ponieważ nie miał widoków na szybkie znalezienie posady przyjął propozycję od zaprzyjaźnionego wydawcy, który zlecił mu przetłumaczenie angielskiego podręcznika historii na niemiecki.
Gombrich nie zachwycił się tą książką i zaproponował, że sam stworzy lepszą. Zanim zaczął pisać, zadał sobie pytanie, które wydarzenia z przeszłości wywarły wpływ na życie większości ludzi i które do dzisiaj najgłębiej zachowały się w pamięci. Każdego dnia pisał jeden rozdział. Książka ukazała się w 1936 r. Dokładnie 50 lat później, światło dziennie ujrzało drugie wydanie z nowym rozdziałem końcowym. Książka, która powstała z myślą o młodszych czytelnikach, okazała się dziełem uniwersalnym, zyskała czytelników na całym świecie i została przetłumaczona na 27 języków.
We wstępie do wydania tureckiego autor napisał: "Chciałbym podkreślić, że ta książka nigdy nie miała i nie ma zastępować podręcznika historii, który w szkole służy zupełnie innym celom. Chciałbym, żeby moi czytelnicy usiedli wygodnie i śledzili historię, nie robiąc notatek i niekoniecznie zapamiętując nazwiska, nazwy i daty". Wszak w tym dziele najważniejsze są doświadczenia człowieka. W 40 krótkich rozdziałach Gombrich prowadzi opowieść o historii człowieka, od epoki kamiennej, aż po skonstruowanie bomby atomowej.
Gombrich (1909-2001) urodził się w Wiedniu, ale większość życia spędził w Anglii. Wykładał na Uniwersytecie Londyńskim jako jego profesor. Otrzymał tytuł szlachecki, był Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Wśród jego książek największą sławą, poza "Krótką historią świata", cieszy się praca pt. "O sztuce", przełożona na ponad 20 języków. (PAP Life)
autor: Andrzej Grabarczuk