Reklama

Reklama

7 stycznia dniem wolnym od pracy? Nie dla wszystkich

Nowy Rok rozpoczął się od weekendu, a już w pierwszym tygodniu czeka nas pierwsze święto, które wiąże się z dniem wolnym od pracy. Chodzi o święto Trzech Króli, które tradycyjnie wypada 6 stycznia - w tym roku w czwartek. Co zatem z piątkiem? Czy jest szansa na długi weekend?

Trzech Króli jako dzień wolny

Objawienie Pańskie, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, według tradycji chrześcijańskiej jest obchodzone na pamiątkę wizyty mędrców ze wschodu u nowonarodzonego Jezusa. Było dniem wolnym od pracy w Polsce do 1960 roku.

Dzień Trzech Króli jako święto państwowe zostało ponownie ustanowione w 2010 i funkcjonowało już od kolejnego roku. W związku z tym Polacy mogą od 11 lat cieszyć się dodatkowym dniem wolnym od pracy już na początku każdego nowego roku.

Trzech Króli. Co z 7 stycznia?

W tym roku Trzech Króli wypada w czwartek. Za to kolejny dzień, piątek 7 stycznia, to normalny dzień pracujący. Można oczywiście wziąć wtedy urlop, aby móc cieszyć się z pierwszego długiego weekendu w 2022 roku.

Jest także inna możliwość. Z uwagi na fakt, iż 1 stycznia wypadł w sobotę, pracownikom przysługuje odebranie za to święto dnia wolnego w tygodniu. Pracodawca może wyznaczyć ten dzień właśnie na piątek 7 stycznia, lecz to już zależy od danej firmy.

Czytaj więcej:

Święto Trzech Króli 2022: Co to za święto? Tradycje i zwyczaje

Reklama

Jeden dzień wolny więcej w 2022 r. Ile będą pracowali Polacy w przyszłym roku?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje