Reklama

Reklama

Afera o zamek w Stobnicy nadal trwa. Kolejny zwrot akcji

Kolejny akt afery o zamek w Stobnicy. Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił decyzje o umorzeniu postępowania karnego wobec trzech mężczyzn oskarżonych o fałszowanie dokumentów i działania zagrażające obszarowi Natura 2000. Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Obornikach.

Zamek w Stobnicy: Budowa, która zagraża obszarom chronionej przyrody?

Zamek w Stobnicy to potężna inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. powstająca na skraju Puszczy Noteckiej i obszaru Natura 2000 od 2015 r. Projekt budynku zakłada wzniesienie 14 kondygnacji i kilkudziesięciometrowej wieży — inspiracja średniowieczną fortecą wydaje się tak oczywista, że budowla powszechnie określana jest mianem zamku.

W 2018 r. pojawiły się wątpliwości co do legalności budowy. Minister środowiska zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie kontroli w tej sprawie. Zawiadomiono także prokuraturę.

Reklama

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Problem z zamkiem w Stobnicy. Postępowanie wobec trzech oskarżonych umorzone".

Akt oskarżenia przeciwko urzędnikom i inwestorom

W efekcie prowadzonego śledztwa w 2020 r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom: urzędnikom i przedstawicielom inwestora. Zarzucano im między innymi złożenie fałszywego oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością, poświadczenie nieprawdy oraz działalność zagrażającą środowisku. 

Zobacz również: Lasy Państwowe przegrały w sądzie. Sprawa dotyczyła wycinki w Puszczy Białowieskiej

Sąd Okręgowy uchylił umorzenie postepowania karnego

W czerwcu 2022 r. Sąd Rejonowy w Obornikach umorzył sprawę karną wobec przedstawicieli inwestora: Pawła N., Dymitra N. i Waldemara S. Zażalenie na tę decyzję złożył Prokurator Okręgowy w Poznaniu. 

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił decyzję o umorzeniu postępowania wobec trzech mężczyzn. Sędzina Alina Siatecka uzasadniając decyzję, powiedziała: 

Decyzja sądu jest prawomocna. Sprawą oskarżonych Pawła N., Dymitra N., Waldemara S. zajmie się teraz Sąd Rejonowy w Obornikach. 

Zamek w Stobnicy może okazać się kolejnym budynkiem w Polsce wzniesionym bez odpowiednich pozwoleń. O innych tego typu przykładach przeczytasz w artykule: Na te budynki nikt nie wydał pozwolenia. Samowola budowlana, która zaskakują".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamek w stobnicy | sąd okręgowy | sąd rejonowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy