Aromaterapia – najlepszy sposób na relaks

Właściwie, to po tych świętach przydałby się jeszcze dzień odpoczynku… Jeśli i ty czujesz się bez sił po dwóch dniach leniuchowania, mamy dla ciebie prosty sposób na odzyskanie energii. Co to za trik? Oczywiście aromaterapia!

Zdj.ilustracyjne
Zdj.ilustracyjne123RF/PICSEL

Zwykle mówimy, że czekamy na nie cały rok. Te dwa grudniowe dni, na które zaplanowaliśmy rozmowy z rodziną, nadrabianie literackich i kinowych zaległości, łasowanie bez wyrzutów sumienia i odespanie wszystkich zarwanych nocy. Ma być miło, odprężająco i spokojnie. Niestety. Zwykle też nerwowo, pracowicie i nieprzyjemnie. Bo kto ma czas na relaks przy choince, kiedy jeszcze tyle do posprzątania, ugotowania, kupienia...

W efekcie, ostatniego świątecznego wieczoru, z ust kobiet (bo to one wciąż są odpowiedzialne za większość świątecznych przygotowań) wydobywa się narzekanie i prośby o "jeszcze jeden dzień wolnego". Niestety, świąt nie możemy wydłużyć. Ale za to, możemy zdradzić wam sposób na błyskawiczny relaks.

Sposobów, na szybki powrót do formy jest wiele, jednak my za jeden z najprzyjemniejszych uważamy aromaterapię. Wystarczy kilka kropel aromatycznego olejku, dodanych do gorącej kąpieli, by w kilkanaście minut "stanąć na nogi". Nie lubisz wylegiwać się w wannie? Nic straconego. Możesz poprosić chłopaka o wykonanie masażu z użyciem olejku, albo po prostu skropić chusteczkę kilkoma aromatycznymi kroplami i poddać się prostej inhalacji.

Wybierając olejek, zwróć uwagę na jego jakość. Aby olejki "działały", nie mogą być sztucznie aromatyzowane, ale wykonane z naturalnych składników, uzyskanych w procesie destylacji składników roślinnych (kwiatów, korzeni, kory, liści, pnączy). My niedawno testowałyśmy olejki Optima Plus i z czystym sumieniem możemy je polecić.

Jaki zapach olejku wybrać?

To, że zapach olejku przypadł ci to gustu, nie oznacza że będzie on skutecznym lekiem na twoje dolegliwości. Poniżej możesz przeczytać, jakie olejki wybrać gdy chcesz uporać się ze zmęczeniem, jakie gdy cierpisz na bezsenność, jakie ukoją nerwy, a jakie poradzą sobie z migreną.

Relaks

Olejek z drzewa różanego ma działanie relaksacyjne, odprężające i przeciwbakteryjne. Można go stosować w celu złagodzenia bólów głowy (także migreny) oraz w stanach zapalnych skóry.

Ukojenie nerwów

Olejek pomarańczowy działa kojąco i uspokajająco, dlatego warto stosować go w stanach napięć nerwowych i przy bezsenności.

Olejek melisowy działa uspokajająco, kojąco, antyseptycznie, przeciwbólowo. Można go stosować w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności, dla złagodzenia objawów menopauzy, po ukąszeniach i użądleniach owadów, a także dla złagodzenia bólów miesiączkowych.

Olejek bergamotowy ma działanie uspokajające, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i dezodoryzujące. Można go stosować pomocniczo przy chorobach skórnych, takich jak liszaje, owrzodzenia, trądzik, łojotok, rany i skaleczenia, przy nieprzyjemnym zapachu skóry oraz do zniwelowania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Bezsenność

Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, kojące, przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Stosuje się go w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności, na skaleczenia, a także odstraszająco na mole.

Zmęczenie, ból głowy

Olejek miętowy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i pobudzające. Można go stosować dla złagodzenia objawów migreny i bólów głowy, w przeziębieniach, grypie, stanach apatii i umysłowego zmęczenia oraz przy podrażnieniach i stanach zapalnych skóry.

Olejek grejpfrutowy działa tonizująco, przeciwbólowo i pobudzająco. Niweluje stres, napięcie nerwowe oraz łagodzi ból.

Olejek cytrynowy o działaniu antyseptycznym i lekko pobudzającym, warto stosować pomocniczo przy stanach zapalnych skóry, opryszczce i łupieżu, a także przy przeziębieniu i katarze.

Olejek rozmarynowy ma działanie antyseptyczne, pobudzające i przeciwbólowe. Można go stosować w stanach zmęczenia fizycznego i umysłowego, przy infekcjach skórnych i trudno gojących się ranach.

Olejek tymiankowy działa antyseptycznie i pobudzająco, dlatego warto go stosować podczas infekcji wirusowych oraz w stanach przemęczenia.

Olejki Optima Plus
Olejki Optima Plusmateriały prasowe
Jak zrobić musujące kule do kąpieli?Interia DIY
INTERIA/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas