Bezpłatne badania na HCV

W czerwcu w pięciu miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Warszawie będzie można wykonać bezpłatny test na obecność we krwi wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

article cover
INTERIA.PL

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce jest około 730 tys. (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV) osób zakażonych HCV. Do 2004 roku wykryto zaledwie około 15 tys. przypadków zakażenia, co stanowi ok. 2 proc. wszystkich osób chorujących na tę chorobę. W Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ludzie nie zdają sobie sprawy, kto jest zagrożony tą chorobą i w jaki sposób można się nią zarazić. Zmniejszyła się również liczba osób leczonych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą epidemią". Uszkodzenie funkcji wątroby może przebiegać bezobjawowo, przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do groźnego stanu, jakim jest marskość wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja wątroby. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do powstania nowotworu tego narządu. W odróżnieniu od wirusów typu A i B, nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Istnieją natomiast coraz bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia za pomocą interferonu i rybawiryny. Powodzenie terapii uzależnione jest między innymi od wczesnego wykrycia choroby. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pod kątem obecności wirusa w organizmie.