Reklama

"Błogosławiona", "przynosząca szczęście". Choć nosi je 280 tysięcy Polek, z każdym rokiem jest coraz rzadziej wybierane

"Błogosławiona", "przynosząca szczęście", "walcząca"- to żeńskie imię ma piękna znaczenie, mimo to w 2021 r. zostało nadane tylko 36 razy, a w I połowie 2022 r. nazwano tak zaledwie 15 Polek. Czy imię Beata zniknie?

Beata: Znaczenie imienia

Źródeł imienia Beata upatruje się w dwóch językach: łacińskim i greckim.

  • Beata jako łacińskie imię pochodzi od identycznie brzmiącego słowa, które oznacza: "błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście"
  • Beata, która swe źródła ma w grece, pochodzi od słowa "beatus", które oznacza "walcząca".

Zobacz również: "Jest jak mantra". Zapytaliśmy Polaków o najpiękniejsze imię dla dziewczynki

Reklama

Jaka jest Beata?

Beaty to osoby ambitne i uparte. Cechuje je potężna energia życiowa, która potrzebuje ujścia w działaniu. Beaty są doskonałymi organizatorkami. Uwielbiają zwiedzać świat i poznawać nowe rzeczy. Jednocześnie bywają grymaśne i źle znoszą porażki. Kobiet o tym imieniu wolą przyjaźnić się z mężczyznami niż ich uwodzić. Każda Beata jest serdeczna i życzliwa. Kobiety o tym imieniu lubią towarzystwo innych ludzi i chętnie zawierają znajomości.

W 2021 r. tylko 36 dziewczynkom nadano imię Beata

Beata kiedyś było bardzo popularnym imieniem żeńskim, o czym świadczy liczba Polek, które noszą to imię. W rejestrze PESEL za 2021 r. figuruje 282 256 osób o tym imieniu. Niestety nie cieszy się ono popularnością wśród młodych rodziców. W 2021 r. (ostatni pełny raport GUS) nadano je zaledwie 36 razy. Główny Urząd Statystyczny opublikował na razie jedynie zestawienie za I połowę 2022 r., z którego wynika, że to imię wybrano 15 razy.

Czyżby Beaty miały zniknąć z Polski? Raczej nie mamy się czego obawiać, bo jak wiadomo, moda w imionach kołem się toczy i zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o "przynoszących szczęście". Szczególnie że w 2023 r. rodzice, którzy chcą znaleźć nietypowe imię dla dziewczynki, nie muszą szukać wśród: Orian, Lei czy Albertyn, wystarczy “walcząca" Beata.

Zobacz również: Jakie imiona przynoszą szczęście? Przedstawiamy listę

Imieniny Beaty: Nie tylko 8 marca

Kiedy Beaty obchodzą swoje imieniny? Najwięcej pań, którym nadano to miano świętuje:

  • 6 września — gdy kościół katolicki wspomina świętą Beatę z Sens. Pochodzącą z Hiszpanii dziewicę, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Galii w III w. n. e. 
  • 8 marca — w tym czasie w kościele katolickim obchodzona jest pamiątka męczeńskiej śmierci świętej Beaty z Afryki, o której życiu niestety nie wiadomo nic, poza tym, że zakończyło się ono wraz z żywotami innych wyznawców chrześcijaństwa.
  • Beaty mogą obchodzić także imieniny: 9 maja,  29 czerwca, 22 grudnia.

Zobacz również: "Cudzoziemka". To imię nosi pół miliona Polek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy