Bogaty po polsku

Tylko 1,4 proc. polskich gospodarstw domowych deklaruje dochody wyższe niż 5 tys. złotych. Wśród osób o wysokich zarobkach przeważają mężczyźni (62 proc.). Kobiety, jeśli nawet zajmują wysokie stanowiska, są gorzej wynagradzane niż płeć brzydka.

article cover
INTERIA.PL

Kim są bogaci?

Prawie 30 proc. osób o zarobkach powyżej 5 tys. złotych jest w wieku od 25 do 34 lat. Tylko 8,3 osób osób powyżej 55 roku może pochwalić się takimi dochodami. Oczywistym jest, że wyższe dochody idą w parze z wyższą pozycją zawodową. Co piąty bogaty to właściciel prywatnej firmy, co dziesiąty pracuje jako dyrektor. 12 proc. zamożnych to managerowie. Jedynie co setny nauczyciel deklaruje wysokie zarobki - przypuszczalnie pracuje w szkole prywatnej. 40 proc. osób zamożnych posiada wyższe wykształcenie. Najmniej reprezentowani w tej grupie są Ci, którzy ukończyli szkołę podstawową lub zawodową.

Gdzie mieszkają bogaci?

O dobry dochód najłatwiej w województwie mazowieckim, gdzie co czwarte gospodarstwo dysponuje budżetem powyżej 5 tys. zł. Niewątpliwie na ten wynik mają wpływ wysokie zarobki warszawskie. Warto również mieszkać na Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy jest spora. Najmniej bogatych mieszka w lubuskiem (1,6 proc.)

Czym jeździ zamożny?

Najpopularniejszym samochodem w tej grupie jest Opel, posiada go aż 34,7 proc. respondentów brew miłości Polaków do Fiata. 11 proc. bogatych z najzasobniejszym portfelem i fantazją jeździ: BMW, Alfa Romeo, Jaguarem i Lexusem. Prawie połowa respondentów posiada 2 lub więcej samochody, tylko 12 proc. nie ma żadnego.

Co piją?

Po ciężkiej pracy, wieczorami lubią się odprężyć pijąc dobre trunki. Co dziesiąty pije whisky częściej niż 12 razy w roku. Koniak pije prawie 50 proc. respondentów. Co trzeci zamożny kupuje wino ponad 5 razy w roku.

Co lubią?

Bogatych stać na nowinki techniczne. Jedenaście razy częściej niż całe społeczeństwo są posiadaczami kamery cyfrowej i dziesięć razy częściej aparatu cyfrowego. Wolny czas spędzają podobnie jak reszta społeczeństwa na czytaniu (58 proc.) i słuchaniu muzyki (55 proc.). W podróże zagraniczne wyjeżdżają prawie 5 razy częściej niż pozostali. Ciekawostką jest, że zamożni rzadko liczą na łut szczęścia. Tylko 17 proc. bogaczy gra w Lotto.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas