Boże Narodzenie 2021: Jaka żywa choinka postoi w domu najdłużej i nie zgubi igieł?

Pięknie przystrojona choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt. Stanowi nie tylko efektowną dekorację, ale to właśnie przy niej koncentruje się całe życie domowe podczas obchodów Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że tak dużą wagę przywiązujemy do wyboru drzewka. Wiele osób decyduje się na choinkę żywą, lecz w tej kwestii pojawiają liczne wątpliwości. Świerk, jodła czy można sosna? Jak szybko gubią igły i czy można w jakiś sposób przedłużyć ich żywotność? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać żywą choinkę na święta?
Jak wybrać żywą choinkę na święta?123RF/PICSEL

Kiedy kupować choinkę na święta?

Według starego zwyczaju drzewko powinno zostać przyniesione do domu i udekorowane dopiero w wigilię. Jednak nie każdy chce zostawiać to na ostatnią chwilę, kiedy gorączkowe przygotowania do obchodów świąt przechodzą w kulminacyjną fazę. Poza tym wielu z nas pragnie cieszyć się świątecznym nastrojem nieco dłużej, a widok i zapach żywej choinki są najlepszym sposobem na wprowadzenie bożonarodzeniowej atmosfery.

Z tych względów zakupem drzewka powinniśmy interesować się mniej więcej tydzień przed Bożym Narodzeniem. Początek grudnia nie jest jeszcze najlepszym momentem - choinka w domowych warunkach może nie przetrwać do świąt, zwłaszcza jeśli pominiemy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Hartowanie choinki: O tym nie możesz zapomnieć!

Niektórzy z utęsknieniem czekają na moment, w którym wreszcie będą mogli udekorować choinkę bożonarodzeniową, jednak po zakupie trzeba wykazać się jeszcze odrobiną cierpliwości. Żywego drzewka nie można od razu wstawiać do wnętrza mieszkania. Wcześniejsze hartowanie choinki pomoże zachować jej wdzięk na dłużej. Na czym polega? Na co najmniej dwa dni drzewko należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu, np. garażu albo piwnicy. Jeśli przetransportujemy ją od razu do domu, choinka zareaguje przedwczesnym opadaniem igieł.

Jak jeszcze zadbać o choinkę?

  • Nie kupuj zbyt dużego drzewka. Wymierz dokładnie przestrzeń, jaką dysponujesz, by drzewko dopasować do wolnego metrażu. Obcinanie gałązek lub umieszczanie w ciasnym kącie nie sprzyja dobrej kondycji świątecznej choinki.
  • Trzymaj ją z daleka od źródeł ciepła: grzejników, piecyków i kominków.
  • Weź pod uwagę, że lampki choinkowe również emitują ciepło. Jeśli chcesz, by drzewko wytrzymało dłużej, zaopatrz się w ozdoby LED.
Wspólne ubieranie choinki to frajda dla całej rodziny
Wspólne ubieranie choinki to frajda dla całej rodziny123RF/PICSEL

Świerk jako choinka

Często to właśnie on zwraca uwagę jako pierwszy, gdy mowa o kupowaniu żywej choinki. Świerk jest niedrogi, a do tego wydziela bardzo przyjemny żywiczny aromat. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się świerk pospolity - jego regularny, stożkowaty kształt sprawia, że po przystrojeniu bombkami i innymi ozdobami wygląda jak modelowe drzewko z bożonarodzeniowej pocztówki. Coraz chętniej wybierany jest również świerk kłujący, którego igły przyjmują odcień srebrzystoniebieski.

Niestety, mimo wielu zalet, świerk źle znosi wysokie temperatury, które panują w domach w okresie grzewczym. Suche powietrze sprawia, że pierwsze igły na podłodze zobaczymy niedługo po przeniesieniu go do wnętrza. Zaczyna tracić swoje estetyczne walory już po tygodniu od ścięcia, więc zaopatrywać się w świerki należy wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców. Niezależnie jednak od miejsca pochodzenia, musimy nastawić się na to, że świerk nie będzie cieszyć naszych oczu zbyt długo.

Jodła kaukaska, czyli choinka niezniszczalna?

Wzbudza coraz większe zainteresowanie miłośników żywych choinek. Wszystko przez jej atrakcyjny wygląd oraz dużą odporność na warunki, jakie panują zimą w naszych domach i mieszkaniach. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, lecz trzeba pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będzie pięknie wyglądać nawet przez dwa miesiące! Dużym plusem jest fakt, że igły nie opadają, a usychają na gałęzi, więc unikniemy nadmiernego bałaganu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jodła kaukaska nie pachnie, a do tego należy do najdroższych choinek bożonarodzeniowych.

Wybór nie do końca oczywisty, czyli sosna pospolita

Pod kątem wytrzymałości znacznie przewyższa świerka i może konkurować z jodłą. Do tego charakteryzuje się przyjemnym aromatem, a jej dość sztywne gałązki są w stanie utrzymać nawet ciężki bombki i inne ozdoby. Mimo niskiej ceny sosna pospolita nie cieszy się jednak aż takim uznaniem - wszystko przez jej nieregularny kształt i stosunkowo rzadkie igły.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik ułatwi wybór idealnego drzewka na święta. Stawiacie na prezencję czy może na względy praktyczne i brak konieczności ciągłego odkurzania? Niech tegoroczne zakupy pójdą sprawnie, by więcej czasu zostało na odpoczynek i docenienie świątecznych chwil.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas