Reklama

Reklama

Brzydula

Wspomnienia Constance Briscoe, wydane pod tytułem Ugly, ukazują świat dziecka, które musiało dojrzeć przedwcześnie. Powodem tego była codzienna walka o przetrwanie w najbardziej nieprzyjaznym dla dziewczynki środowisku - w jej własnym domu. Nieustannie poniżana i dręczona staje się w oczach czytelnika postacią bez mała heroiczną, siła jej woli przeciwstawia się bowiem niesprawiedliwości z mocą znamionującą niepospolity charakter.

Clare, gdyż takie przylgnęło do niej przezwisko, urodziła się w Anglii, jako czwarte dziecko nieudanego małżeństwa imigrantów z Jamajki, które rozpadło się jeszcze przed jej poczęciem. Matka Clare, nie mogąc znieść tytułowej "brzydoty" swojej córki oraz jej nocnego moczenia, znęca się nad nią fizycznie
i psychicznie. Dla dziewczynki dom staje się miejscem do tego stopnia przerażającym, że zwraca się ona do opieki społecznej z zamiarem zamieszkania w sierocińcu, a gdy plan ten się nie udaje, wypija środek dezynfekujący.

W wieku trzynastu lat Clare zwraca się do sądu, by doprowadzić do zaprzestania domowych tortur. Zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości nadaje jej życiu nowy sens: Clare zaczyna marzyć o karierze adwokata. Jej marzenia ugruntowują się podczas szkolnej wycieczki do Knightsbridge Courts. Spotyka tam mecenasa Michaela Mansfielda, który oferuje Clare pomocną dłoń w jej zamierzeniach.

Reklama

Wyzwolenie spod okrutnej władzy rodzicielskiej otrzymuje swój symboliczny wyraz w przybraniu przez Clare jej prawdziwego imienia, Constance. Obecnie Constance Briscoe jest cenionym adwokatem, a także sędzią. Była jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Niniejsze wydanie książki zawiera również niezwykle interesującą relację z procesu, który wytoczyła autorce jej matka twierdząc, iż zawarta w książce opowieść o znęcaniu się nad dzieckiem jest pomówieniem.

CONSTANCE BRISCOE (ur. 18 maja 1957)- Urodziła się w rodzinie Jamajczyków, zamieszkałych w Wielkiej Brytanii od 1950 roku, jako czwarte z sześciorga dzieci. Praca opiekunki w hospicjum pozwoliła jej na sfinansowanie studiów prawniczych na Uniwersytecie w Newcastle. Dziś jest znanym adwokatem. Została  również jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się prawem karnym i nadużyciami finansowymi. Jest autorką książek Ugly i Beyond Ugly, w których opisuje swoje dramatyczne doświadczenia z dzieciństwa, i kontakty z matką, znęcającą się nad nią fizycznie i psychicznie. Po ukazaniu się książki Ugly w 2006 roku, matka Constance - Carmen Briscoe-Mitchell, wytoczyła córce i wydawnictwu proces o zniesławienie.

Constance Briscoe
Brzydula. Historia niekochanej

Wydawnictwo Bellona

Bellona
Dowiedz się więcej na temat: książki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje