Charakterystyczny zapach starszych ludzi. To nie kwestia higieny

Ciało każdego człowieka ma swój charakterystyczny zapach. To, czym pachniemy, zależy nie tylko od kosmetyków, jakich używamy i dbałości o higienę, ale również od płci, diety, masy ciała, stanu zdrowia i wieku. Jak starzenie się wpływa na zapach ciała? Odpowiedź na to pytanie, podają naukowcy.

Zapach ludzkiego ciała zmienia się z wiekiem
Zapach ludzkiego ciała zmienia się z wiekiem123RF/PICSEL

Słodkawy zapach małego dziecka, kwaśna woń potu, ciężki zapach skóry, rozgrzanej na słońcu i wiele innych woni. Choć przywykliśmy, by naturalne zapachy maskować kremami, dezodorantami i perfumami, nasze ciała wydzielają całą gamę mniej i bardziej przyjemnych aromatów. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest ten, który cechuje starszych ludzi.

Dlaczego starsze osoby pachną inaczej?

Myli się ten, kto myśli, że zapach skóry seniorów jest konsekwencją niedostatecznej dbałości o higienę. Naukowcy udowodnili, że za ową woń odpowiedzialny jest zawiązek o nazwie 2-Nonenal. Dlaczego wydziela go akurat skóra seniorów?

Jak się okazuje, wraz z wiekiem i zmianami w gospodarce hormonalnej, nasze ciała zaczynają wytwarzać zwiększoną ilość kwasów tłuszczowych. W wyniku ich utleniania powstaje 2-Nonenal, utrzymujący się na skórze (zwłaszcza na plecach i klatce piersiowej), nawet po kąpieli.

Zapach skóry starszych osób. Jak go zniwelować?

Czy ten zapach jest przykry? To oczywiście kwestia gustu, choć z pewnością niekulturalne jest określanie go takim mianem. Warto pamiętać o tym, że jego powstawanie jest skutkiem naturalnych procesów, które prędzej czy później zaczną zachodzić w ciele każdego człowieka.

Jeśli jednak, ktoś chciałby zredukować ilość 2-Nonenalu, może to zrobić wprowadzając w trybie życia kilka modyfikacji. Na jego ograniczenie wpływa bowiem m.in. aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie ciała. 2-Nonenalu pochłaniany jest przez tkaniny, warto więc zadbać o regularne pranie ubrań.

W niektórych krajach (np. w Japonii, której społeczeństwo starzeje się szczególnie szybko), dostępne są również kosmetyki, neutralizujące tę charakterystyczną woń.

Zapach skóry seniorów. Skąd się wziął?

W naturze nic nie dzieje się bez przyczyny. Tak jak wiele innych zjawisk, tak i zapach ciała ma swoje ewolucyjne uzasadnienie. Naukowcy twierdzą, że jest on spadkiem po naszych zwierzęcych przodkach, którzy na podstawie woni mogli rozpoznawać stan zdrowia i wiek innych osobników.

***

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc.2: Marta Frej, Joanna WarechaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas