Reklama

„Chłopi” byli telewizyjnym hitem. Sprawdź, ile pamiętasz z serialu

„Chłopi” to arcydzieło polskiej literatury. Monumentalna powieść Władysława Stanisława Reymonta, ukazująca codzienne życie mieszkańców XIX-wiecznej wsi, uhonorowana została Nagrodą Nobla. Doczekała się również swoich interpretacji w telewizji i na deskach teatrów. Wkrótce zaś na ekrany trafi zrealizowana na podstawie „Chłopów” animacja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Z okazji premiery publikujemy quiz o dziele Reymonta.

Dla jednych - licealna zmora, dla innych - jedna z ulubionych powieści. Choć zdania na temat "Chłopów" wśród dzisiejszych czytelników są podzielone, historycy literatury nie mają wątpliwości co do wybitnych walorów tej monumentalnej powieści.

Władysław Stanisław Reymont pisał "Chłopów" w latach 1901-1908, przez większość tego czasu przebywając w Paryżu. Narzucił sobie sporą dyscyplinę - każdego dnia, konsekwentnie, pisał obraną liczbę stron lub wierszy. Powieść początkowo ukazywała się w odcinkach na łamach "Tygodnika Ilustrowanego", w formie książkowej została wydana w latach 1904-1909 w warszawskim wydawnictwie "Gebethner i Wolff".

Reklama

Mimo że od powstania "Chłopów" minęło ponad sto lat, powieść wciąż inspiruje twórców. W październiku do kin trafi animowana adaptacja dzieła, w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, twórców głośnego "Twojego Vincenta". Niedawno ogłoszono, że obraz jest polskim kandydatem do Oscara.

QUIZ - Ile pamiętasz z "Chłopów"?

Zanim jednak ruszymy do kin, zapraszamy na krótką powtórkę z "Chłopów". Rozwiąż nasz quiz i sprawdź ile pamiętasz nie tylko z powieści Reymonta, ale również z jej telewizyjnej adaptacji.

Rozwiąż inne quizy i zagadki:

Jak dobrze znasz film "Znachor"? Tylko mistrzowie zdobędą komplet punktów

Ta zagadka to bułka z masłem dla dzieci, a prawdziwa zmora dla dorosłych

Test dla największych bystrzaków. W 5 sekund rozwiążą go tylko nieliczni

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy