Reklama

Reklama

Chłopiec z Listy Schindlera

Zmarły przed rokiem Leon Leyson, czyli Lejb Lejzon, był jednym z najmłodszych ocalonych przez Oscara Schindlera. Swoje wspomnienia spisał w książce "Chłopiec z Listy Schindlera", która w Polsce ukazała się dokładnie w pierwszą rocznicę jego śmierci.

  Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka - Oskara Schindlera - uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki - lista ta stała się znana na świecie jako "lista Schindlera".

Książka wspaniale oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło. Najbardziej uderza w niej brak słów pełnych nienawiści; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.


Reklama

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Chłopiec z listy Schindlera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje