Chodźmy na spacer tam, gdzie właśnie rozkwita wiosna
Są miejsca, gdzie dywany krokusów, przebiśniegów, zawilców i pierwiosnków wyglądają szczególnie pięknie. Ich widok zachwyca oczy i koi duszę.
Znudzeni zimową szarugą z tęsknotą wypatrujemy pierwszych oznak wiosny. Nie czekaj! Wyjdź jej na spotkanie, zwiedzając miejsca, w których pojawia się wyjątkowo wcześnie i w wyjątkowo pięknej postaci. Warto przed wyruszeniem na taką wycieczkę sprawdzić, jaki termin zagwarantuje nam te niezwykłe widoki - najwcześniejsze wiosenne kwiaty kwitną bardzo krótko, około 10 dni.
W pobliżu tych urokliwych okolic, są też zabytkowe budowle i miejsca, gdzie można odpocząć. Na przykład zwiedzić piękny zamek w pobliżu, ratusz, zabytkowy kościół, obejrzeć wystawę lub wstąpić do miejscowego muzeum. Albo zrelaksować się leczniczą kąpielą w ciepłych źródłach.
Rezerwat Źródła Łyny i Zamek w Nidzicy
Nad brzegami Łyny (największej rzeki Warmii i Mazur) pięknie kwitną zawilce. Na zwiedzenie rezerwatu potrzebujesz 2 godziny. Rosną tu też rośliny chronione: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, konwalia. W pobliskiej Nidzicy jest słynny zamek krzyżacki z XIV w. (zwiedzanie do 1 maja tylko wt.-sob., godz. 9-16).
Gdzie szukać kwiatów?
Do rezerwatu dojedziesz pociągiem (stacja w Dobrzyniu) lub autem (trasa Olsztynek - Nidzica). Sprawdź, czy już kwitną, dzwoniąc do nadleśnictwa (tel. 89 62 57 877).
Kokorycz i Grodków
Nazwa rezerwatu, Kokorycz, pochodzi od rzadkiego kwiatu kwitnącego w maju i czerwcu. Wczesną wiosną natomiast Kokorycz słynie z przebiśniegów, są tu także pierwiosnki i czosnek niedźwiedzi.
Po spacerze zajrzyj do Grodkowa, by obejrzeć ratusz z XV/XVI w. i Stare Miasto.
Gdzie szukać kwiatów?
Do rezerwatu można dojechać drogą asfaltową od strony wsi Głębocko. Biegnie tu też atrakcyjna ścieżka rowerowa. Sprawdź, czy nie kwitną, dzwoniąc do leśniczego: 512 441 868.
Dolina Chochołowska i Chochołów
Ta dolina jest najcudowniejsza w kwietniu (a że to najbardziej znane "kwiatowe" miejsce, warto przyjść rano, bo potem są tłumy). Wśród płatów śniegu rozkwitają miliony krokusów tworzących wspaniałe, fioletowe dywany. Pośród nich pięknie prezentują się stare szałasy i kapliczka papieska, w której modlił się Karol Wojtyła. W schronisku wyjątkowo smakuje szarlotka z bitą śmietaną (pieczona na miejscu). A w odległym o kilka km Chochołowie obejrzymy zabytkowe chaty podhalańskie i wypoczniemy w termach.
Gdzie szukać kwiatów?
Do Doliny Chochołowskiej dojedziesz z Chochołowa autobusami w kierunku Kościeliska i Zakopanego. Sprawdź, czy kwitną, dzwoniąc do schroniska PTTK: tel. 18 20 705 10.
Śnieżycowy Jar i Murowana Goślina
Przebiśniegi, czyli śnieżyce wiosenne, w stanie dzikim występują w Sudetach i Karpatach. Ale uwaga! - są też w lasach leśnictwa Starczanowo pod Poznaniem.
Tam w rezerwacie Śnieżycowy Jar pośród drzew podziwiać możemy biały dywan z tysięcy rozkwitłych śnieżyc. Po spacerze warto zajrzeć do Murowanej Gośliny. W mieście są m.in. zabytkowe kościoły i piękny Nowy Rynek. Jest też gdzie odetchnąć przy kawie lub zjeść obiad.
Gdzie szukać kwiatów?
Z Murowanej Gośliny do Starczanowa dojazd autem, dalej pieszo. Sprawdź, czy kwitną, dzwoniąc do leśniczego: tel. 61 81 22 061.
Szczecin: Jasne Błonia i Zamek Książąt Pomorskich
Jasne Błonia słyną z alei platanowych, przy których rośnie 220 drzew. Wczesną wiosną pasy zieleni pod nimi pokrywają się dywanem fioletowych krokusów. Gdy nasycimy już oczy ich urodą, warto wstąpić na Zamek Książąt Pomorskich, by zwiedzić muzeum (w godz. 10-18, w poniedziałek zamknięte) i różne wystawy czasowe w Galerii Gotyckiej.
Gdzie szukać kwiatów?
Jasne Błonia przylegają do Urzędu Wojewódzkiego, kończą 1,5-kilometrowe Bulwary Jana Pawła II. Dojazd z dworca PKP autobusami 70, 87.
Sprawdź, czy już kwitną w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, tel. 91 489 16 30.