Chorwacja - idealny cel letnich wakacji, zwłaszcza dla fanów "Gry o tron"

Spragnieni słońca, błękitu morza, widoku gór, wspaniałych zabytków i smacznej kuchni powinni udać się do Chorwacji. Popularny kierunek wakacyjnych wojaży zyskał jeszcze bardziej dzięki serialowi "Gra o tron", który kręcono głównie w Dubrowniku.

Dalmacja - najbardziej popularny region  Chorwacji
Dalmacja - najbardziej popularny region Chorwacji 123RF/PICSEL

Najbardziej popularnym regionem Chorwacji, uznawanym również za najpiękniejszy - jak zauważa w swojej książce "Chorwacja Południowa. Dubrownik, Makarska, Trogir, Split, Zadar, Szybenik" Aleksandra Chabros-Zagórska - jest Dalmacja. Jak podaje autorka, co roku wypoczywają tam tłumy turystów spragnionych słońca, błękitu morza, widoku gór, wspaniałych zabytków i smacznej kuchni. Czas tam można spędzić zarówno aktywnie (nurkowanie, jazda na rowerze, wspinaczka skałkowa, trekkingi, żeglowanie, windsurfing, kitesurfing, raftingi itp.), jak i nieco leniwiej, np. odpoczywając na jednej z wielu rewelacyjnych plaż.

Dubrownik jest najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanym miastem Dalmacji, który znajduje się na jej południowym krańcu. Co ważne, jego otoczona murami starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto to znane jest jeszcze bardziej dzięki serialowi "Gra o tron". Bowiem kręcono w nim najwięcej scen tejże produkcji. Turyści, a jednocześnie fani serialu, powinni udać się też na wspomnianą starówkę, która stanowiła tło ujęć z Królewskiej Przystani. W serialu można zobaczyć też m.in. ul. Sv. Dominika, otoczenie Muzeum Etnograficznego, bramę Pile, bramę Ploce, pałac Rektorów, fort Lovrijenac i wieżę Minceta. Z kolei w okolicach Dubrownika były kręcone sceny w ogrodzie botanicznym Trsteno.

Makarska Riviera
Makarska Riviera 123RF/PICSEL

Nieco bardziej na północy leży Makarska Riwiera, będąca wspaniałą częścią dalmackiego wybrzeża, gdzie wysokie góry Biokovo schodzą wprost do błękitnego morza.

- Jeśli doda się do tego przyjemne plaże oraz dobrze przygotowane kurorty, to otrzymuje się idealny cel letnich wakacji - przekonuje Chabros-Zagórska.

Będąc w podróży nie sposób nie wspomnieć o lokalnej kuchni. Chorwacka w dużej mierze oparta jest na sezonowo dostępnych warzywach i owocach, ale przede wszystkim na rybach, owocach morza i mięsie.

- Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a bogactwo aromatów sprawi, że o lokalnych specjałach będzie się długo pamiętało - zachęca autorka.

Co ciekawe, wśród lokali gastronomicznych dominują te serwujące... pizzę i makarony, słusznie kojarzone z kuchnią włoską. Słusznie, bo na prawdziwy, chorwacki smak składa się bardzo dużo wpływów właśnie włoskich, węgierskich, a nawet tureckich. W kraju Chorwatów znaleźć też można np. konoby (gospody) oferujące bardziej lokalną i tradycyjną kuchnię.

- Kuchnia Dalmacji będzie skoncentrowana na rybach, owocach morza, oliwie oraz świeżych ziołach. Istria, choć bazująca na podobnych składnikach, ma kilka dań charakterystycznych tylko dla mniej, jak choćby zupa fasolowa czy ręcznie zwijany makaron fuzi. W Zagrzebiu jada się podobnie jak w innych europejskich stolicach. W porównaniu z resztą kraju większe znaczenie ma tutaj mięso, a dania są nieco cięższe od tych na wybrzeżu. W Sławonii dominuje wieprzowina oraz czerwona papryka - wylicza autorka.

Z kolei na chorwackim wybrzeżu popularne jest danie o nazwie crni risott, słusznie kojarzone z risotto, kolejnym włoskim daniem.

- To czarne risotto, zazwyczaj z kalmarów z dodatkiem atramentu kałamarnicy, który nadaje mu ciemną barwę - tłumaczy Chabros-Zagórska.

Popularnością cieszy się także brodet, czyli gulasz z owoców morza, serwowany zazwyczaj w towarzystwie - równie włoskiej - polenty. Królują też ryby (brancin - okoń morski; tabinja - sola; skarpin - skorpena; czy tuńczyk) - zwłaszcza grillowane, rzadziej smażone, które najczęściej podaje się z ziemniakami albo frytkami. Z kolei owoce morza (scampi - krewetki; hobotnice - ośmiornice; lignji - kalmary) najczęściej jada się tam z makaronem lub ryżem. Natomiast warzywa zwykle serwuje się w postaci grillowanej z dodatkiem oliwy i ziół lub sałatek, np. szopska.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas