Chuda

"Chuda" to niezwykle emocjonalna, a zarazem zdystansowana relacja nastolatki chorej na anoreksję. Towarzyszy jej Małpa - drugie ja bohaterki: obsesyjne, władcze i nienawidzące.

"Chuda" autorstwa Judith Fathallah to wstrząsająca powieść o anoreksji, napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła piekło, ale udało się jej pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią.

Reklama

"Chuda" to lektura, którą można również polecić nie tylko nastolatkowm, ale również ich rodzicom - świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść. I można mówić o tej śmiertelnej chorobie bez wstydu i uprzedzeń.

Po napisaniu "Chudej" autorka powiedziała: Mam nadzieję, że moja książka zachęci tak zwanych "normalnych" do bliższego przyjrzenia się tym "problematycznym", ukradkowo spychanym na margines społeczeństwa, uważanym za bezużytecznych, kłopotliwych czy nawet niebezpiecznych. Mam nadzieję, że książka przyczyni się do zwiększenia świadomości dramatycznych przeżyć, które powodują, że ci ludzie zachowują się właśnie w taki sposób, w jaki się zachowują. Być może pozwoli też wydobyć światło tak często skrywane w półmroku choroby psychicznej.

"Chuda", Judith Fathallah. Wydawnictwo Znak. Premiera: kwiecień 2007.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje