Co oznacza żółta wstążka u psa? To musisz wiedzieć!

Aktualizacja

Zauważyłeś żółtą wstążkę przy obroży psa? To nie ozdoba! Jest to międzynarodowy znak ostrzegawczy, który warto znać i nie należy go lekceważyć. Żółta wstążka u psa oznacza bowiem, że zwierzę potrzebuje przestrzeni i nie można się do niego zbliżać. Akcja nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona w Polsce, a to wielka szkoda. Wszak wiele osób często podbiega do obcych psów i próbuje je głaskać bez zgody właściciela. Nie wszystkie czworonogi są jednak przygotowane na takie zachowanie i sytuacja może skończyć się niezbyt dobrze. Skąd się wzięła żółta wstążka, jakie psy mogą jej potrzebować i dlaczego wybrano akurat ten kolor? Koniecznie sprawdź.

Żółta wstążka u psa to ważny sygnał ostrzegawczy
Żółta wstążka u psa to ważny sygnał ostrzegawczyINTERIA.PL

Żółta wstążka u psa - co oznacza?

Żółta wstążka u psa to nie ozdoba, tylko ważny sygnał ostrzegawczy. Została wprowadzona w 2012 roku w ramach programu "Yellow Dog Project" (Projekt Żółty Pies), którego głównym celem była ochrona psów przed kontaktem z obcymi ludźmi i uniknięcie stresu z tym związanego. Żółta wstążka ma więc sygnalizować, że dany pies potrzebuje przestrzeni i nie można do niego podchodzić bez zgody właściciela. Jest to znak, że nie można zaczepiać psa, dotykać go, głaskać czy wołać do siebie. Wiele psów nie jest bowiem gotowych na tego typu interakcje, co z różnych powodów może u nich wywołać nadmierne zdenerwowanie i niepożądaną reakcję. Dzięki żółtej wstążce opiekun psa nie musi obawiać się, że podczas spaceru wydarzy się coś złego. Jest to jednak jedynie ostrzeżenie dla innych, a nie zwolnienie z odpowiedzialności za psa.

Dlaczego wybrano żółty kolor?

W ramach projektu "Yellow Dog Project" zainicjowano pomysł, by pies, który potrzebuje przestrzenie, nosił żółtą wstążkę. Wybrano akurat ten kolor nie bez powodu - nawiązuje do sygnalizacji świetlnej, gdzie żółte światło nakazuje ostrożność i uwagę. Żółta wstążka u psa jest jasna i jaskrawa, dzięki czemu jest doskonale widoczna. Obecnie nie musi to być koniecznie wstążka - takim symbolem może być też smycz, obroża, chusta czy kokarda.

Jakie psy mogą potrzebować żółtej wstążki?

Wiele psów nie jest gotowych na kontakt z obcymi ludźmi
Wiele psów nie jest gotowych na kontakt z obcymi ludźmiINTERIA.PL

Żółta wstążka nie powinna być traktowana jako ozdoba i nie trzeba jej stosować, gdy pies jej nie potrzebuje. Jeśli pupil nie ma żadnych problemów, nie warto ulegać modzie i przypinać mu żółtego materiału, gdyż to może rozmyć ideę międzynarodowego projektu i zaszkodzić psom, które naprawdę tego wymagają. Żółtą wstążkę można założyć psu z różnych powodów. Przede wszystkim przeznaczona jest dla psów lękliwych, które boją się ludzi. Może być też sygnałem, że pies jest agresywny w stosunku do innych, m.in. zwierząt, małych dzieci czy osób o szczególnych cechach (np. wysokim wzroście).

Powodem noszenia żółtego materiału przez psa może być choroba, starość lub rekonwalescencja po operacji czy zabiegu. W takiej sytuacji osoba, która zbliży się do psa, może zrobić mu krzywdę i sprawić ból. Przyczyną zaopatrzenia psa w żółtą wstążkę może być też to, że zwierzę jest adoptowane i opiekun nie wie jeszcze, jak jego pupil będzie się zachowywał. Wiele psów ma też traumatyczną przeszłość i każdy kontakt z człowiekiem może być odbierany przez nie jako atak. Pies z żółtą wstążką może być również w trakcie szkolenia i nie można go rozpraszać.

Żółta wstążka u psa nie jest wymówką

Żółta wstążka u psa nie zwalnia opiekuna z odpowiedzialności
Żółta wstążka u psa nie zwalnia opiekuna z odpowiedzialności

Należy zaznaczyć, że żółty element u psa nie zwalnia opiekuna z odpowiedzialności za swoje zwierzę. Nie może być to wymówka w celu uniknięcia szkolenia czy pracy terapeutycznej nad rozwiązaniem problemów psiaka. Żółty kolor nie jest też żadnym wstydem dla właściciela psa, ponieważ pupil może potrzebować przestrzeni z różnych powodów, np. choroby czy traumatycznej przeszłości. Żółta wstążka ma zwiększać świadomość ludzi i informować, że pracujemy nad rozwiązaniem problemów psa. Wszak czworonożni przyjaciele nie są zabawkami i należy mieć na uwadze ich komfort psychiczny oraz potrzeby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas