Reklama

Reklama

Co studiować, by dobrze zarabiać? Dane nie zostawiają wątpliwości

Spora grupa maturzystów, wybierając kierunek studiów, kieruje się wysokością pensji w przyszłym zawodzie. I rzeczywiście absolwenci niektórych kierunków mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie już na początku kariery zawodowej.

W październiku rozpoczęły naukę nowe roczniki studentów uczelni wyższych. Poza chęcią zdobywania wiedzy i zgłębiania swoich licealnych zainteresowań, wielu z nich, wybierając kierunek studiów, wielką wagę przykłada do możliwie wysokich zarobków w przyszłym zawodzie. I rzeczywiście niektóre kierunki dają możliwość o wiele lepszego startu na rynku pracy niż inne. 

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów przeprowadził analizę danych uzyskanych z systemu POL-on i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dzięki temu stworzył listę najbardziej opłacalnych finansowo kierunków studiów.

Reklama

Badanie ELA obejmuje medianę średnich miesięcznych zarobków brutto w pierwszym roku po obronie dyplomu, a także uczelnię na której obronił się absolwent - bierze więc też poniekąd pod uwagę prestiż danej placówki.

Jak więc przedstawia się lista najbardziej atrakcyjnych finansowo kierunków i jaką uczelnię pod tym kątem wybrać na swoją alma mater?

1. Informatyka, Uniwersytet Jagielloński - 12 tys. zł

2. Informatyka, inne uczelnie - od 8 do 10 tys. zł

3. Mikroelektronika w technice i medycynie, AGH w Krakowie - 10 tys. zł

4. Teleinformatyka, AGH - 8,5 tys. zł

5. Elektronika i telekomunikacja, AGH - 8,3 tys. zł

6. Filologia koreańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 8 tys. zł

7. Analiza danych, Politechnika Warszawska, SGH, AGH - ok. 8 tys. zł

8. Górnictwo i geologia, Politechnika Śląska - 7,5 tys. zł

9. Inżynieria bezpieczeństwa, Politechnika Śląska - 7,5 tys. zł

10. Inżynieria naftowa i gazownicza, AGH - 7,4 tys. zł

11. Mechanika i budowa maszyn, Politechnika Wrocławska - 6,9 tys. zł

12. Lotnictwo i kosmonautyka, Uniwersytet Warszawski - 5,6 tys. zł 

Myśleć przyszłościowo

Wybierając kierunek studiów, warto z pewnością skupić się na zawodach przyszłościowych, które będą potrzebne na rynku. Od lat największym powodzeniem cieszy się informatyka i są ku temu mocne podstawy.

Z pewnością warto mieć na uwadze także takie kierunki ścisłe jak telekomunikacja, mechatronika, robotyka, budowa maszyn. Humaniści swojej drogi mogą szukać na trudnym rynku specjalistów od języków obcych, zwłaszcza w wąskich specjalizacjach. Dobre widoki na przyszłość z pewnością mają filologie azjatyckie, przede wszystkich sinologia.

O tym, czy nasz przyszły zawód będzie dla nas dobrym wyborem pod względem łatwości znalezienia zatrudnienia i wysokości zarobków decydują głównie trendy na rynku pracy, perspektywy rozwoju danego sektora gospodarki, a także liczba aktualnie kształcących się na danym kierunku studentów.

Pozwoli to uniknąć sytuacji w jakiej niedawno znaleźli się świeżo wykształceni ekonomiści. To jedna z nielicznych grup zawodowych, które są na polskim rynku pracy nadwyżkowe.

Ślepa uliczka?

Jakie więc kierunki studiów nie rokują najlepiej pod względem zarobków? Badanie ELA z 2019 roku pozwala odpowiedzieć również na to pytanie. Studenci politologii mogą liczyć na 1,7 tys. złotych na początku swojej ścieżki zawodowej, podobnie dietetycy. W porównywalnym przedziale znajdują się absolwenci wychowania fizycznego. Inżynieria bezpieczeństwa ukończona w Częstochowie to wizja 1,6 tys. zł miesięcznie.

Niestety, również absolwenci tak istotnego kierunku, jak filologia polska, mogą spodziewać się około 1,6 tys. złotych na początku kariery. Studenci etnologii mogą na start liczyć na 1,5 tys. złotych, podobnie jak absolwenci administracji. Historycy, biolodzy i socjolodzy plasują się w podobnym przedziale. Ze względu na nasycenie rynku graficy mogą liczyć na około 1-1,1 tys złotych. Najgorzej przedstawia się sytuacja absolwentów kierunku jazz i muzyka estradowa - tutaj oczekiwane wynagrodzenie w zawodzie to niespełna 800 złotych. 

Nie zapominajmy, że zarobki nie powinny być jedynym kryterium przy wyborze drogi przyszłej kariery. Jeśli będziemy realizować się zgodnie z naszymi pasjami i zainteresowaniami, możemy zyskać jakość pracy zawodowej, jakiej nie kupimy za żadne pieniądze.

***

Zobacz również:

Najbardziej i najmniej szanowane zawody w naszym kraju

Zarobki pracowników szeregowych w 2020 roku

Ceny paliw a zarobki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje