Polacy najbardziej szanują architektów. A kogo najmniej?
Żadna praca nie hańbi? Nie w oczach respondentów badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku przez YouGov w 16 krajach świata, w tym w Polsce. Pozwoliło ono wyłonić najbardziej i najmniej szanowane profesje w naszym kraju. Niektóre miejsca w rankingu zaskakują!

W międzynarodowym badaniu, przeprowadzonym przez YouGov, wzięło udział 22 tys. respondentów z 16 krajów: Australii, Chin, Danii, Francji, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Meksyku, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Polski. Celem było wyłonienie najbardziej i najmniej prestiżowych zawodów w poszczególnych krajach, a także stworzenie na podstawie tej próby rankingu światowego.
Respondentów zapytano: byłbyś szczęśliwy czy nieszczęśliwy (ogólnie, niezależnie od pandemii koronawirusa), gdyby jedno z twoich dzieci wybrało taki zawód? Ci, którzy nie posiadają dzieci, mieli sobie wyobrazić, że są rodzicami. Przy każdej z 24 profesji były do wyboru trzy odpowiedzi: szczęśliwy, nieszczęśliwy, ani szczęśliwy, ani nieszczęśliwy.
Punktację dla każdego zawodu obliczono, odejmując procent osób, które udzieliły odpowiedzi "nieszczęśliwy" od procenta odpowiedzi "szczęśliwy". Największa możliwa do zdobycia liczba punktów to 100, a najniższa -100. Im wyższy wynik, tym wyższe miejsce w rankingu.
Najbardziej i najmniej cenione zawody świata
Na samym szczycie światowej listy znaleźli się naukowcy ze średnim wynikiem 72. Tuż za nimi uplasowali się lekarze (69) i architekci (67). Wysoką punktację uzyskali również kierownicy wyższego szczebla w dużych firmach (64), prawnicy (57), graficy (57) i nauczyciele (50).
Które zawody cieszą się na świecie najmniejszym poważaniem? Respondenci byli niemal zgodni - na końcu rankingu znaleźli się górnicy z ujemną punktacją (-28). Tylko dwa kraje oceniły ich pracę pozytywnie: Australia (17) i Szwecja (6). Najgorzej zaś wypadli w oczach Hiszpanów (-71).
Jak podaje serwis YouGov, pozytywny obraz górników w Australii może wynikać z wysokich zarobków. W 2011 roku Wall Street Journal donosił, że niektórzy górnicy mogli zarobić tam nawet 200 tys. dolarów amerykańskich rocznie. Firma PayScale z kolei podaje, że średnia roczna pensja górnicza w Australii wynosi obecnie 110 tys. dolarów australijskich (równowartość około 314 tys. złotych).
Inne negatywnie odbierane zawody to pracownik call center (-11), kierowca ciężarówki (-11), pracownik fabryki (-6) i internetowy influencer (-3).

Najbardziej i najmniej szanowane zawody w Polsce
Wyniki otrzymane dla Polski różnią się znacznie od tych, jakie w 2019 roku wyszły w badaniu przeprowadzonym przez CBOS. Co prawda listy zawodów branych pod uwagę w obu badaniach nie pokrywają się w 100 proc., ale mimo to, w wielu przypadkach możemy zaobserwować spore zmiany.
W 2019 roku najbardziej szanowanym zawodem w naszym kraju był strażak, a zaraz za nim plasowała się pielęgniarka. Kolejne miejsca w rankingu zajęli odpowiednio: robotnik wykwalifikowany, górnik i profesor uniwersytetu.
Kto dwa lata temu uplasował się najniżej w rankingu? Idąc od końca: działacz partii politycznej, makler giełdowy, poseł na sejm, radny gminny, minister i ksiądz. Zawody te nie były brane pod uwagę w najnowszym badaniu, więc nie mamy pewności, jak ułożyłaby się lista, gdyby zapytano również o nie.
Największym zaskoczeniem w najświeższym rankingu okazał się ogromny spadek szacunku dla górników - niemal ze szczytu na szary koniec. Podobny los spotkał pielęgniarki. Co ciekawe, w Polsce ten ostatni zawód został oceniony najniżej ze wszystkich krajów, bo zaledwie na 4 punkty, gdzie średnia wynosi 41. Trochę oberwało się również strażakowi, który nie jest już numerem jeden.

A kogo szanujemy najbardziej? Okazuje się, że architektów (71). Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się prawnik i lekarz - obie profesje otrzymały po 65 punktów. Tuż za nimi uplasowali się naukowiec (64) i grafik (61).
Na końcu rankingu znaleźli się - wspomniany już wcześniej górnik (-45) oraz pracownik call center (-23). Trzecie miejsce od końca zajął internetowy influencer (-18).
Pełny ranking dla Polski wg danych YouGov:
1. Architekt (71)2. Prawnik (65)3. Lekarz (65)4. Naukowiec (64)5. Grafik (61)6. Kierownik wyższego szczebla w dużej firmie (56)7. Sportowiec (34) 8. Social media menager (30)9. Artysta (30)10. Muzyk (29)11. Strażak (24)12. Nauczyciel (15)13. Recepcjonistka (7)14. Pielęgniarka (4)15. Opiekun osób starszych (2)16. Budowlaniec (-1)17. Policjant (-3)18. Rolnik (-4)19. Pracownik sklepu (-4)20. Pracownik fabryki (-4)21. Kierowca ciężarówki (-8)22. Internetowy influencer (-18)23. Pracownik call center (-23)24. Górnik (-45)

Zobacz również: