Reklama

Reklama

Polacy najbardziej szanują architektów. A kogo najmniej?

Żadna praca nie hańbi? Nie w oczach respondentów badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku przez YouGov w 16 krajach świata, w tym w Polsce. Pozwoliło ono wyłonić najbardziej i najmniej szanowane profesje w naszym kraju. Niektóre miejsca w rankingu zaskakują!

W międzynarodowym badaniu, przeprowadzonym przez YouGov, wzięło udział 22 tys. respondentów z 16 krajów: Australii, Chin, Danii, Francji, Niemiec, Indii, Indonezji, Włoch, Meksyku, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Polski. Celem było wyłonienie najbardziej i najmniej prestiżowych zawodów w poszczególnych krajach, a także stworzenie na podstawie tej próby rankingu światowego.

Reklama

Respondentów zapytano: byłbyś szczęśliwy czy nieszczęśliwy (ogólnie, niezależnie od pandemii koronawirusa), gdyby jedno z twoich dzieci wybrało taki zawód? Ci, którzy nie posiadają dzieci, mieli sobie wyobrazić, że są rodzicami. Przy każdej z 24 profesji były do wyboru trzy odpowiedzi: szczęśliwy, nieszczęśliwy, ani szczęśliwy, ani nieszczęśliwy.

Punktację dla każdego zawodu obliczono, odejmując procent osób, które udzieliły odpowiedzi "nieszczęśliwy" od procenta odpowiedzi "szczęśliwy". Największa możliwa do zdobycia liczba punktów to 100, a najniższa -100. Im wyższy wynik, tym wyższe miejsce w rankingu.

Najbardziej i najmniej cenione zawody świata

Na samym szczycie światowej listy znaleźli się naukowcy ze średnim wynikiem 72. Tuż za nimi uplasowali się lekarze (69) i architekci (67). Wysoką punktację uzyskali również kierownicy wyższego szczebla w dużych firmach (64), prawnicy (57), graficy (57) i nauczyciele (50).

Które zawody cieszą się na świecie najmniejszym poważaniem? Respondenci byli niemal zgodni - na końcu rankingu znaleźli się górnicy z ujemną punktacją (-28). Tylko dwa kraje oceniły ich pracę pozytywnie: Australia (17) i Szwecja (6). Najgorzej zaś wypadli w oczach Hiszpanów (-71).

Jak podaje serwis YouGov, pozytywny obraz górników w Australii może wynikać z wysokich zarobków. W 2011 roku Wall Street Journal donosił, że niektórzy górnicy mogli zarobić tam nawet 200 tys. dolarów amerykańskich rocznie. Firma PayScale z kolei podaje, że średnia roczna pensja górnicza w Australii wynosi obecnie 110 tys. dolarów australijskich (równowartość około 314 tys. złotych).

Inne negatywnie odbierane zawody to pracownik call center (-11), kierowca ciężarówki (-11), pracownik fabryki (-6) i internetowy influencer (-3).

Najbardziej i najmniej szanowane zawody w Polsce

Wyniki otrzymane dla Polski różnią się znacznie od tych, jakie w 2019 roku wyszły w badaniu przeprowadzonym przez CBOS. Co prawda listy zawodów branych pod uwagę w obu badaniach nie pokrywają się w 100 proc., ale mimo to, w wielu przypadkach możemy zaobserwować spore zmiany.

W 2019 roku najbardziej szanowanym zawodem w naszym kraju był strażak, a zaraz za nim plasowała się pielęgniarka. Kolejne miejsca w rankingu zajęli odpowiednio: robotnik wykwalifikowany, górnik i profesor uniwersytetu.

Kto dwa lata temu uplasował się najniżej w rankingu? Idąc od końca: działacz partii politycznej, makler giełdowy, poseł na sejm, radny gminny, minister i ksiądz. Zawody te nie były brane pod uwagę w najnowszym badaniu, więc nie mamy pewności, jak ułożyłaby się lista, gdyby zapytano również o nie.

Największym zaskoczeniem w najświeższym rankingu okazał się ogromny spadek szacunku dla górników - niemal ze szczytu na szary koniec. Podobny los spotkał pielęgniarki. Co ciekawe, w Polsce ten ostatni zawód został oceniony najniżej ze wszystkich krajów, bo zaledwie na 4 punkty, gdzie średnia wynosi 41. Trochę oberwało się również strażakowi, który nie jest już numerem jeden.

A kogo szanujemy najbardziej? Okazuje się, że architektów (71). Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się prawnik i lekarz - obie profesje otrzymały po 65 punktów. Tuż za nimi uplasowali się naukowiec (64) i grafik (61).

Na końcu rankingu znaleźli się - wspomniany już wcześniej górnik (-45) oraz pracownik call center (-23). Trzecie miejsce od końca zajął internetowy influencer (-18).

Pełny ranking dla Polski wg danych YouGov:

1. Architekt (71)
2. Prawnik (65)
3. Lekarz (65)
4. Naukowiec (64)
5. Grafik (61)
6. Kierownik wyższego szczebla w dużej firmie (56)
7. Sportowiec (34)
8. Social media menager (30)
9. Artysta (30)
10. Muzyk (29)
11. Strażak (24)
12. Nauczyciel (15)
13. Recepcjonistka (7)
14. Pielęgniarka (4)
15. Opiekun osób starszych (2)
16. Budowlaniec (-1)
17. Policjant (-3)
18. Rolnik (-4)
19. Pracownik sklepu (-4)
20. Pracownik fabryki (-4)
21. Kierowca ciężarówki (-8)
22. Internetowy influencer (-18)
23. Pracownik call center (-23)
24. Górnik (-45)

Zobacz również:

Dowiedz się więcej na temat: zawody | ranking zawodów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje