Co trzeba wiedzieć przed adopcją królika?

Bez wątpienia decyzja o adopcji królika powinna być dogłębnie przemyślana. Królik to żywe stworzenie, a nie zabawka. Często króliki adopcyjne są efektem nieudanego prezentu lub kaprysu dziecka. Ludzie nie zdając sobie sprawy z tego, jak wygląda prawdziwa opieka nad tymi zwierzętami, oddają je lub porzucają. Adopcja zwierząt to wielki przywilej, ale także duża odpowiedzialność.

Królik to popularne zwierzę domowe
Królik to popularne zwierzę domowe123RF/PICSEL

Udomowienie królików - krótka historia

Współczesny królik, który zamieszkuje z człowiekiem, to udomowiona forma królika europejskiego. Rasa ta występowała początkowo na Półwyspie Iberyjskim ok. 4000 lat temu. Najpierw była ona hodowana wyłącznie w celach kulinarnych. Od XV wieku zaczęto tworzyć nowe rasy królików. Prawdziwy przełom nastąpił w połowie XIX wieku. Właśnie w tym okresie wyhodowano rasę - królik miniaturowy. W erze wiktoriańskiej wiele ras powstawało w celach hobbystycznych - np. na wystawy. Ludzie wraz z rozwojem urbanizacji zaczęli przenosić się do miast - często zabierając ze sobą swój dobytek oraz mniejsze zwierzęta, w tym króliki. Wtedy to właśnie popularne stało się hodowanie królików jako zwierząt domowych. Obecnie jest to trzecie, najczęściej wybierane zwierzę domowe - zaraz po psie i kocie. Z roku na rok rośnie świadomość ludzi na temat tych istot. Bardziej staramy się zrozumieć ich zachowanie, inteligencję oraz potrzeby żywieniowe i pielęgnacyjne.

Żywienie królika - co może jeść, a czego absolutnie nie?

Podstawowym składnikiem w diecie królika jest siano. To bardzo wartościowy pokarm, który dostarcza im kluczowe składniki odżywcze - węglowodany, tłuszcz oraz białka, a także sporo błonnika. Ten ostatni wspiera pracę układu pokarmowego zwierzęcia. Siano pomaga królikom w ścieraniu zębów, a także jest cennym źródłem witaminy D3. Najlepiej, jeśli jest ono długie i grube. Dobre siano składa się z ziół, różnorodnych traw, a także kwiatów. Do ścierania stale rosnących zębów prawdziwym dobrodziejstwem są gałązki. Dla królików to prawdziwa zabawa i ogromna radość. Idealnie sprawdzą się gałązki jabłoni, leszczyny czy wierzby.

Drugim ważnym składnikiem w króliczej diecie są zioła, ponieważ dostarczają one m.in. minerały, witaminy oraz tłuszcze, a także są świetnym urozmaiceniem pożywienia. Najczęściej wybierane są natka pietruszki i marchwi, kopru, bazylii oraz szałwii. Oczywiście niektóre warzywa i owoce także powinny znaleźć się w pożywieniu królika. Należy pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody!

Opieka nad królikiem

Opieka nad królikiem jest wymagająca i należy jej poświęć sporo czasu
Opieka nad królikiem jest wymagająca i należy jej poświęć sporo czasu123RF/PICSEL

Opieka nad królikiem jest dość wymagająca. Trzeba zadbać o odpowiednią klatkę czy zabezpieczenia mieszkania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać.

Klatka i wybieg

Królik nie może w niej spędzać całej doby. Należy pozwolić mu na wybieganie się po domu lub ogrodzie np. w kojcu. Minimalne wymiary klatki to 100x50x40, aby królik miał możliwość swobodnego poruszania się po niej. W klatce powinno znajdować się poidło, kuweta, miska na pokarm suchy oraz paśnik. Pozostałą część kuwety warto wyłożyć ciepłym materiałem. Dodatkowo zadbaj o odpowiednią ściółkę, którą znajdziesz w sklepie internetowym lub zoologicznym. Na pewno nie wolno stosować trocin. Pyłek, który się z nich unosi, może powodować podrażnienia oczu, a nawet choroby skóry u królika.

Higiena

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać - pierwszą z nich jest obcinanie pazurów królika. W naturze zwierzęta te poruszają się po twardych powierzchniach, ale w domowych warunkach nie mają jak ścierać pazurków. O zęby królika najlepiej dbać podając im drewniane patyki do gryzienia - dzięki temu na bieżąco ścierają siekacze. Podczas rutynowej wizyty u weterynarza dobrze jest zbadać ich stan. Jeśli chodzi o mycie i pielęgnację uszu, warto wiedzieć, że jest to zabieg skomplikowany i najlepiej pozostawić go specjaliście. Ogólnie króliki same świetnie radzą sobie z dbaniem o higienę. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, to wyczesywanie sierści za pomocą miękkiej szczotki.

Dodatkowo należy wspomnieć, że króliki to bardzo towarzyskie zwierzęta - stadne i terytorialne. Dobrze, jeśli hodowane są minimum w dwójkę. Jeśli zaś chodzi o podnoszenie królika, należy jedną ręką włożyć pod brzuch, a drugą w tym samym momencie podtrzymać pod ogonem. Z pewnością nie wolno podnosić królika za uszy, łapki, ani skórę na grzbiecie.

Wielu opiekunów królików wyprowadza swoich podopiecznych na spacer. W sklepach można znaleźć różne rodzaje szelek, inni zadecydują się na zagrody balkonowe. Odradza się spacerów zimą oraz w upalnie dni. Króliki to bardzo wrażliwe zwierzęta, podatne na różne choroby i inne dolegliwości. Jeśli twój pupil nie jest zaszczepiony, to także unikaj spacerów i kontaktów z innymi zwierzętami.

To tylko najważniejsze aspekty opieki nad królikiem. Aby dobrze przygotować się do adopcji królika, warto przejrzeć blogi tematyczne poświęcone tym czworonożnym przyjaciołom. Jeśli trapią cię inne wątpliwości, skonsultuj to ze specjalistą lub weterynarzem.

Królicza mowa

Królik to bardzo inteligentne stworzenie
Królik to bardzo inteligentne stworzenie123RF/PICSEL

Króliki uchodzą za zwierzęta spokojne i skryte. Wbrew pozorom są to zwierzęta bardzo inteligentne, które posiadają rozwiniętą mowę ciała i komunikację. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż króliki nie dają po sobie poznać bólu. Dzieje się tak dlatego, że w naturze mogłyby stać się łatwym łupem dla drapieżników. Są jednak sekretne sygnały, które wskazują na cierpienie królika: zaprzestanie jedzenia, przyjmowanie nienaturalnych pozycji, napięty i twardy brzuch itp. Oto kilka przykładów króliczej mowy:

  • Tupanie - to ostrzeżenie, że królik się boi lub ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. To normalne zachowanie w naturalnym środowisku. Może być też oznaką niezadowolenia.
  • Dzikie skoki - w połączeniu z obrotami w powietrzu, potrząsaniem łebka itp. To nic innego jak oznaka radości.
  • Kopanie - ponieważ w naturze króliki spędzają wiele czasu na kopaniu tuneli, stanowi to ich naturalną potrzebę. Należy umożliwić królikowi kopanie np. napełniając kuwetę piaskiem lub położyć w klatce ręcznik.
  • Słupek - w tej pozycji królik obserwuje, co dzieje się w dalszej odległości. Może dzięki temu wychwycić z otoczenia więcej smaków i zapachów.
  • Rzucanie się na bok - często po dobrej zabawie królik rzuca się ostentacyjnie na bok i zasypia. Wielu właścicieli myli to zachowanie z utratą przytomności lub inną przyczyną, która zagraża życiu królika.

Wydaje się, że królik nie jest wylewny w emocjach, a jednak pozory mogą mylić. Przed zakupem lub adopcją uszatka warto dobrze się przygotować i dowiedzieć jak najwięcej na ich temat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas