Czapski w Zachęcie
Wystawa "Józef Czapski. Wokół kolekcji Aeschlimanna" nie jest monografią artysty, nie dotyczy też jego niezwykłej biografii.
Intencją twórców wystawy jest pokazanie najlepszych obrazów Czapskiego i "odkrycie " jego malarstwa, które często znajduje się w cieniu postaci, biografii i legendy malarza.
Na wystawie zostanie przedstawiona twórczość wybitnego polskiego malarza i pisarza, Józefa Czapskiego (1896 - 1993). Większość prezentowanych dzieł pochodzi ze zbiorów szwajcarskiego marszanda i przyjaciela artysty - Richarda Aeschlimanna, będącego jednocześnie najważniejszym kolekcjonerem prac Czapskiego. Pojawią się też prace ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zaprezentowany zostanie wybór około 80 płócien oraz 30 rysunków i gwaszy z późnego okresu twórczości malarza, głównie z dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wybór podyktowany jest jakościami malarskimi, odkrywczością koloru i formy. Późne lata twórczości Czapskiego to najlepszy okres w jego malarstwie, uwolniony od "doktryn" i "teorii", w którym spontanicznie i ze swobodą znajduje on wyraz dla swojej indywidualnej wizji rzeczywistości.
Dziełem malarza nie kierowała nigdy moda, prezentowany zbiór jest owocem dziesiątków lat pracy samotnego malarza z Maisons-Laffitte. Z jego najlepszymi obrazami ma związek legendarny Dziennik, prawdziwe "arcydzieło nieznane" literatury i sztuki polskiej XX wieku, którego 14 zeszytów pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie również zaprezentowanych zostanie na wystawie.
Wystawa potrwa od 17 marca do 22 kwietnia. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa, pl. Małachowskiego 3.