Czegoś takiego jeszcze nie było. Powstał komputer zasilany fotosyntezą

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge wykorzystali szczep sinic do stworzenia nowego rodzaju baterii, która zasila komputer. Czy będzie to przełom w technologii produkcji energii?

Sinice na gdyńskiej plaży
Sinice na gdyńskiej plaży123RF/PICSEL

Brytyjscy naukowcy swoje prace prowadzili w czasie szczytu pandemii, a uzyskanymi wynikami podzielili się niedawno z naukowym światem na łamach Energy & Environmental Science.

W niewielkim pojemniku wielkości baterii AA wykonanym z aluminium i przezroczystego plastiku umieścili szczep sinic Synechocystis sp. PCC 6803, które wytwarzają one tlen w procesie fotosyntezy w obecności światła słonecznego. Następnie jeden z naukowców po prostu odstawił ten prototyp na parapecie okna w swoim domu.

Przez sześć miesięcy, od lutego do sierpnia 2021 roku, bateria zasilała pracę komputera wyposażonego w mikroprocesor Arm Cortex M0+. By symulować zwyczajną pracę obliczeniową, urządzenie pracowało w 45-minutowych cyklach, rozdzielonych kwadransem czuwania, w czasie których obliczało sumy kolejnych liczb całkowitych. W czasie pracy zużywało 0,3 mikrowata mocy.

Bateria stworzona przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge robi tym większe wrażenie, że żyjącym wewnątrz sinicom nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych substancji odżywczych. Wystarczy im samo światło słoneczne. Do tego testy zostały przeprowadzone w warunkach domowych, a nie laboratoryjnych, co jeszcze bardziej dowodzi wydajności zastosowanych rozwiązań.

“Byliśmy pod wrażeniem tego, jak konsekwentnie system działał przez długi czas - myśleliśmy, że może przestanie działać po kilku tygodniach, ale on po prostu funkcjonował" - wyznał w Energy & Environmental Science Paolo Bombelli jeden z członków zespołu badawczego.

Baterie produkujące prąd w procesie fotosyntezy mogą okazać się konieczną alternatywą dla baterii litowo-jonowych. Lit jest rzadko występującym na Ziemi pierwiastkiem, a zapotrzebowanie na źródła energii dla małych urządzeń rośnie z roku na rok.

Cysterna Bazyliki. Perełka Stambułu otwarta dla turystówAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas