Częsty błąd właścicieli kotów. Pozbawiają je ochrony przed upałem
Upały potrafią dać się we znaki zarówno ludziom, jak i zwierzętom domowym. Mimo że koty cenią sobie możliwość wylegiwania się na słońcu, jako odpowiedzialny opiekun musisz wykazać się dużą czujnością i zapewnieniem odpowiednich warunków pupilowi, zwłaszcza na czas twojej nieobecności. Jakie objawy mogą zwiastować przegrzanie się kociego organizmu i jak do tego nie dopuścić? Podpowiadamy, jak pomóc kotu w upały.
Spis treści:
Po pierwsze: Zachowaj spokój
Koty uwielbiają ciepłe miejsca, dlatego pewnie niejednokrotnie widziałeś, jak twój podopieczny wyleguje się w promieniach słońca wpadających do mieszkania lub na balkonie. Podczas upalnych dni nie musisz od razu zrywać się na równe nogi, by zaciemnić pomieszczenie lub w sekundę przenieść kota do cienia. Zwierzęta posiadają instynkt samozachowawczy, więc lepiej zapewnij kotu dostęp do chłodniejszego miejsca, by mógł się tam przenieść gdy sam stwierdzi, że wystarczy mu opalania.
Zwykle to łazienki są domowymi oazami chłodu, zostaw więc uchylone drzwi do tego pomieszczenia. Kot będzie mógł w razie potrzeby orzeźwić się na chłodnych kafelkach. Upewnij się jednak, że nie będzie mieć dostępu do kosmetyków i detergentów.
Po drugie: Nawodnienie
Każdy zwierzak domowy musi mieć dostęp do świeżej wody pitnej. Wymieniaj ją często i przy okazji myj miskę, ponieważ podczas upałów szybciej dochodzi do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w misce dwóch lub trzech kostek lodu.
Gdy nadejdzie pora posiłku, częściej stawiaj na mokrą karmę, która dodatkowo nawodni zwierzaka. Weź pod uwagę, że taki rodzaj pożywienia psuje się szybciej niż sucha karma, więc musisz dopilnować usunięcia niezjedzonych resztek. Po kilku godzinach spędzonych w misce w gorącym mieszkaniu nie będą już nadawać się do jedzenia, a nie chcesz przecież narażać pupila na rewolucje żołądkowe.
Po trzecie: Dbaj o kota, gdy wychodzisz z domu
Zaopatrzenie kota w wodę to podstawa, ale niejedyny warunek, który pozwoli mu przetrwać upał w mieszkaniu. Zadbaj o odpowiednią wentylację, pamiętaj o zasłanianiu okien, aby ograniczyć wpływ palącego słońca na nagrzewanie się mieszkania. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzaka na dworze lub w wolierze na balkonie w gorące dni!
Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w maty chłodzące, a jeśli nie chcesz zaopatrywać się w kolejny gadżet, w legowisku umieść wilgotny ręcznik, który przyniesie ulgę mruczkowi złaknionemu orzeźwienia.
Po czwarte: Zasady podróżowania z kotem
Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać o absolutnym zakazie zostawiania zwierząt w nagrzanym samochodzie. Nawet pozornie krótka chwila spędzona w metalowej puszce może być powodem przegrzania, udaru i śmierci zwierzaka.
Podczas podróży zadbaj o obniżanie temperatury. Dodatkowo w transporterze umieść schłodzony w lodówce ręcznik lub kocyk. W materiał możesz owinąć także wkłady chłodzące, stosowane np. w lodówkach turystycznych. Wyprawa w upalny dzień nie będzie dla zwierzęcia niekomfortowa.
Czy koty na lato należy strzyc?
Skoro my chowamy grube ubrania na dno szafy, może się wydawać, że strzyżenie kota na lato również jest całkiem trafnym pomysłem. To błąd! Zwierzęca sierść pełni funkcję termoregulacyjną. Jeśli nie ma żadnych wskazań medycznych, kota nie należy takiej ochrony pozbawiać. Inaczej narażasz go nawet na poparzenia słoneczne.
Możesz za to zwiększyć częstotliwość wyczesywania swojego pupila, by na bieżąco usuwać martwe włosy.
Objawy przegrzania u kota
Z całą pewnością nie należy namawiać kota do zabawy czy innej interakcji, jeśli nie ma na to ochoty. Mimo to obserwuj go uważnie, by w porę zareagować i w razie problemów ze zdrowiem pupila szybko udać się do lecznicy weterynaryjnej. Do pierwszych objawów przegrzania u kota należą:
- niepokój i dezorientacja,
- głośne, intensywne miauczenie,
- dyszenie podobne do psiego zachowania,
- nadmierne mycie się pupila w celu ochłody,
- mokre opuszki łap świadczące o nadmiernym poceniu.
W skrajnych przypadkach może dojść również do udaru cieplnego kota, który jest już realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Objawia się apatią, przyspieszonym oddechem, wymiotami, biegunką, osłabieniem i problemami z poruszaniem się czy nawet staniem w miejscu na czterech łapach, wzrostem temperatury i utratą przytomności.
Polecamy: