Czy będą zmiany w wieku emerytalnym? Aktualnie tyle musisz mieć lat, by dostać świadczenie

Opracowanie Tomasz Kromp

Wiele osób odlicza czas do upragnionej emerytury. Aby jednak móc zacząć pobierać świadczenia emerytalne, seniorzy muszą spełnić określone wymagania. Chodzi tu między innymi o osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile trzeba mieć lat, aby przejść na emeryturę w Polsce i innych krajach? Wyjaśniamy.

Tyle trzeba mieć lat, by otrzymywać emeryturę.
Tyle trzeba mieć lat, by otrzymywać emeryturę.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Ile trzeba mieć lat, aby przejść na emeryturę?

W Polsce obowiązuje tak zwany powszechny wiek emerytalny. Jego osiągnięcie jest niezbędnym warunkiem do tego, by móc zacząć pobierać świadczenie. Zatem, ile trzeba mieć lat, aby móc przejść na emeryturę? W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat (w przypadku kobiet) oraz 65 lat (w przypadku mężczyzn).

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego to nie jedyny warunek, by móc przejść na emeryturę. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, konieczne jest posiadanie opłaconych składek emerytalnych, rentowych lub społecznych przynajmniej za 1 dzień (jako pracownik lub osoba prowadząca pozarolniczą działalność). Warto jednak mieć na uwadze to, że emerytura po przepracowaniu tylko jednego dnia będzie skrajnie niska.

Wiek emerytalny w Polsce a w innych krajach

Okazuje się, że w Europie niektóre kraje mają wyższy wiek emerytalny, niż Polska. Mowa tu w szczególności o Wielkiej Brytanii i Irlandii (obecnie wiek emerytalny to 66 lat, w przyszłości ma zostać stopniowo podniesiony do 67, a potem 68 lat) czy Niemczech (65 lat i 11 miesięcy, w przyszłości również planuje się jego podniesienie do 67 lat). Do 67 roku życia muszą pracować obywatele Norwegii (lub do 62 roku życia pod pewnymi warunkami) oraz Islandii.

A w których krajach wiek emerytalny jest najniższy? Trzeba wyróżnić tu przede wszystkim Mołdawię – kobiety mogą tam przejść na emeryturę wraz z ukończeniem 57 lat, a mężczyźni 62 lat.

Czy będą zmiany dotyczące wieku emerytalnego w Polsce?

Ostatnimi czasy wiele mówiło się o konieczności podniesieniu wieku emerytalnego w Polsce. Wynikać miałoby to z uwagi na niekorzystne czynniki demograficzne. Czy Polacy będą musieli pracować dłużej, by móc zacząć pobierać świadczenia emerytalne?

Okazuje się, że aktualnie tego rodzaju planów nie ma. Na jednej z konferencji, która odbyła się w marcu tego roku, Marlena Maląg kierująca Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej zadeklarowała, że nie jest planowane przedłużenie wieku emerytalnego.

Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby teraz pracować nad jego wydłużeniem.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Warto również wspomnieć, że ostatnio sejm przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Dzięki niej świadczenia te przestały mieć charakter wygasający, dzięki czemu więcej osób będzie mogło liczyć na otrzymanie tego rodzaju emerytury.

Przeczytaj też:

Niemcy. Najwyższy człowiek w NiemczechDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas