Czy kot się poci? Właściciele często nie zdają sobie sprawy
Oprac.: Joanna Leśniak
Czy koty lubią ciepło? Oczywiście, że tak. Widok mruczka wylegującego się z dużą przyjemnością w promieniach słońca to nic zaskakującego. Kiedy temperatury rosną, wielu miłośników zwierząt zaczyna myśleć nad tym, czy kot się poci. To podstawowy mechanizm regulowania temperatury ciała, lecz nie zobaczymy kropelek potu na kociej skroni. Poznaj specyfikę organizmu swojego futrzastego ulubieńca i sprawdź, jak nie doprowadzić do jego przegrzania.
Spis treści:
Czy kot się poci?
Mruczki lgną do ciepłych miejsc. Uwielbiają wygrzewać się w słońcu, zimą pewnie często widzisz swojego zwierzaka w pobliżu kaloryfera. Nie oznacza to jednak, że koty czują się komfortowo nawet w upalnych warunkach. Wytworzyły pewne mechanizmy, które ułatwiają im przetrwanie skwaru.
Mimo że wygląda to inaczej niż i człowieka, koty też się pocą. Gruczoły potowe występują jednak niemalże wyłącznie na poduszkach łap. Dlatego latem możesz zauważyć na posadzce mokre ślady odciśniętych łapek. Trzeba jednak pamiętać, że pocenie się u kota może być też efektem zdenerwowania i niepokoju. Śladowe ilości gruczołów znajdują się również przy wargach oraz na podbródku.
W ciepłe dni zwróć uwagę na zachowanie mruczka
W odniesieniu do całego ciała gruczoły potowe zajmują niewiele miejsca, więc mogłyby nie wystarczyć kotom, które potrzebują schłodzenia. Zwierzęta wypracowały więc mechanizm, który na pierwszy rzut oka kojarzy się wyłącznie z utrzymaniem kociej higieny.
Gdy kotu jest zbyt gorąco, zaczyna dokładnie wylizywać swoje futerko. Ślina podczas parowania odbiera jednocześnie nadmiar ciepła. W ten sposób mruczki instynktownie chronią się przed przegrzaniem.
Czy koty dyszą podczas upałów?
Taki rodzaj wentylacji jest charakterystyczny i zupełnie naturalny dla psów. Gdy kot otwiera pyszczek i zaczyna dyszeć, nie należy tego ignorować. To oznaka, że jest mu bardzo gorąco i prawdopodobnie jest na skraju przegrzania. Szczególnej uwagi i czujności wymagają kocięta, koci seniorzy, kotki w ciąży, zwierzaki chore i z nadmierną masą ciała.
Jak pomóc kotu podczas upałów?
Nawet wiosną możemy spotkać się z rekordowo wysokimi temperaturami, dlatego uwagę zwierzakowi należy poświęcać niezależnie od daty w kalendarzu. By uniknąć przegrzania, koty często przesypiają większość upalnego dnia, a bardziej aktywne stają się wieczorami. Nie ingeruj w jego rytm, nie zachęcaj na siłę do zabawy, która przy wysokich temperaturach jest dla zwierzaka dużym i nieprzyjemnym wyzwaniem. Co jeszcze zrobić, by przynieść mu ulgę w gorące dni?
- Zadbaj o to, aby kot zawsze miał dostęp do świeżej, chłodnej wody.
- Nie zamykaj go w jednym pomieszczaniu, pozwalając mruczkowi przechadzać się po całym mieszkaniu w celu znalezienia najchłodniejszego i najbardziej dogodnego miejsca.
- Tym bardziej nie zostawiaj go na balkonie!
- W razie potrzeby przestaw jego legowisko w miejsce, do którego nie będą docierać mocne promienie słoneczne.
- Możesz przygotować dla niego wilgotny ręcznik lub zainwestować w matę chłodzącą. Nie zmuszaj jednak zwierzęcia do leżenia na nim — skorzysta z takiej opcji, gdy sam uzna to za stosowne.