Czy można palić ognisko w ogrodzie? Oto co mówią przepisy

Jesień to czas porządków w ogrodzie oraz ostatni moment na cieszenie się własnym kawałkiem trawnika przed nastaniem zimy. Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy można palić ognisko w ogrodzie. Co na ten temat mówią przepisy? Kiedy narażamy się na mandat, a w jakich okolicznościach możemy sobie pozwolić na rozpalenie ogniska na własnej posesji?

Ognisko na własnej posesji — czy jest dozwolone?
Ognisko na własnej posesji — czy jest dozwolone?123RF/PICSEL

Spalanie odpadów zielonych z działki — czy jest dopuszczalne?

Podczas prac porządkowych w ogrodzie gromadzimy opadłe z drzew liście i gałęzie. Kontrolujemy kondycję roślin, usuwając części porażone przez choroby i zaatakowane przez szkodniki. Co zrobić z odpadami z ogrodu? Jeszcze kilka lat temu spalenie ich wydawałoby się najbardziej oczywistym krokiem, zwłaszcza gdy mowa o resztkach, które nie nadają się do kompostowania, np. przez ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

Przepisy prawne nie pozostawiają tu jednak wątpliwości. Odpadów z ogrodu (w postaci np. skoszonej trawy, suchych liści czy ściętych gałęzi) nie wolno spalać na własnej posesji ani na terenie ogródka działkowego. Cały kraj objęty jest obowiązkiem segregowania odpadów i usuwania ich zgodnie z regulacjami obowiązującymi w danej gminie.

Jak pozbyć się liści z ogrodu? Spalanie jest zabronione
Jak pozbyć się liści z ogrodu? Spalanie jest zabronione123RF/PICSEL

Co zrobić z odpadami z ogrodu?

Zazwyczaj wiąże się to z dostarczeniem odpadów zielonych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto też sprawdzić, czy nasza gmina organizuje zbiórkę odpadów — inicjatywy tego rodzaju stają się powszechne jesienią. Wtedy wystarczy zapakować je do worków i wystawić przed posesję w wyznaczonym terminie.

Czy mogę rozpalić ognisko na swojej posesji w celach rekreacyjnych?

Mimo że grillowanie zyskało ogromną popularność, wielu z nas nie może oprzeć się pokusie rozpalenia bardziej tradycyjnego ogniska. Pieczenie ziemniaków czy kiełbasek na świeżym powietrzu to dla niejednej osoby sentymentalna podróż w przeszłość. Co jednak na ten temat mówi prawo? Czy można rozpalić ognisko w ogrodzie?

Nie ma przepisów, które by tego zakazywały. Istnieją jednak zasady wynikające z rozporządzenia  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Nielegalne jest rozpalanie ogniska:

  • w pobliżu składowania materiałów palnych (zabronione jest również wysypywanie gorącego popiołu i żużla);
  • w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki;
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu.

Zakazane jest używanie do rozpalania ognia liści, gałęzi i wszelkich odpadów zielonych ze względu na zbyt dużą ilość wytwarzanego dymu i wspomniane wcześniej przepisy. Używać należy wyłącznie wysuszonego drewna opałowego o wilgotności poniżej 20 procent.

Podczas spędzania czasu jesienią w ogrodzie, miej na uwadze przepisy
Podczas spędzania czasu jesienią w ogrodzie, miej na uwadze przepisy123RF/PICSEL

Kiedy grozi nam mandat za rozpalenie ogniska?

Trzeba wziąć pod uwagę, że ognisko może być źródłem uciążliwych dla sąsiadów immisji. Swąd i dym z ogniska przedostające się na posesję obok doprowadzi nie tylko do sąsiedzkich konfliktów, ale może skutkować interwencją straży miejskiej lub policji. Służby mają prawo do nałożenia mandatu w wysokości 500 złotych.

Powodem zgłoszenia ogniska może być również dym przedostający się na ulicę w ilości, która zagraża bezpieczeństwu w ruchu samochodowym przez ograniczenie widoczności kierowcom.

Ekologicznie: Kompostownik: Jak do końca wykorzystać odpadki?

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas