Czy na rencie można pracować? Tak, ale uważaj, żeby nie zarobić za dużo
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Renty nie stanowią w Polsce zbyt wysokich kwot. Nic więc dziwnego, że renciści zastanawiają się, czy można sobie do nich dorobić. Czy można iść do pracy na rencie? Ile godzin może pracować rencista i jaką kwotę maksymalnie zarobi? Czy podejmując pracę tracimy prawo do renty z ZUS lub KRUS? Wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z dorabianiem do rent w 2023 roku.
Spis treści:
Czy na rencie można pracować?
Renta z ZUS czy KRUS nie powoduje, że nie można podjąć pracy. Nie jest też powodem, dla którego nie można tej pracy kontynuować. Oznacza to, że z jednej strony rencista może dorobić sobie do zwykle skromnej renty. Z drugiej - pracodawca nie musi zwalniać osoby, która przeszła na rentę. Wynika to z tego, że renciści mogą pracować zarówno w systemie pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.
Co ważne, rencista w pracy ma takie same prawa, jak każda inna osoba. Przepisy prawa pracy stosują się w tym przypadku do niego i do pracodawcy. Osoba na rencie może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 godzin na tydzień. Ma prawo do wypoczynku oraz do urlopów. W warunkach pracy chronionej czas pracy wynosi maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Z warunków pracy chronionej mogą korzystać osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Kiedy na rencie nie można pracować? Zależy, ile dorobisz
Nie ma takich sytuacji, w których rencista nie ma prawa podjąć pracy. Na rencie można pracować tyle, że nie zawsze się to opłaca. Chodzi o to, że jeśli rencista dorobi sobie zbyt wiele, ZUS może mu obniżyć świadczenie, a nawet całkowicie go pozbawić. Świadczenie będzie obniżone lub odebrane tylko tym osobom, które przekroczą pewne limity. Te limity są uzależnione od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na dany kwartał i rok.
Od 1 czerwca 2023 rencista może bez żadnych konsekwencji dorobić 4987,00 zł. Każda kwota zarobiona powyżej tej sumy będzie odjęta od kwoty jego świadczenia rentowego. Natomiast jeśli osoba pobierająca rentę dorobi sobie więcej niż 9261,60 zł, to ZUS wstrzyma jej wypłatę świadczenie rentowego.
Nie każdemu pracującemu na rencie obniżą świadczenie
Limity dorabiania na rencie z tytułu niezdolności do pracy nie dotyczą wszystkich obywateli. ZUS nie obniży ani nie zabierze renty pracującym inwalidom wojennym i inwalidom wojskowym. Warunkiem w przypadku inwalidów wojskowych jest to, że ich niezdolność do pracy wynika z pełnienia służby wojskowej. Podobnie osoby pobierające renty rodzinne po tych rencistach mogą dorabiać bez żadnych limitów. W innych przypadkach ZUS ma prawo do zmniejszenia kwoty renty po przekroczeniu limitów zarobków. Dotyczy to zarówno rent z tytułu niezdolności do pracy, jak i rent rodzinnych.
Czytaj też: