"Czy w adwencie mogę zrobić urodziny?". Ksiądz z Tik Toka nie pozostawia wątpliwości

Czy impreza w adwencie to grzech? To jedno z pytań, które nurtuje część wiernych. Bo chociaż to czas radosnego oczekiwania, to jednak skłania do refleksji i zadumy. Popularny na Tik Toku ksiądz postanowił rozwiać wątpliwości w kwestii organizacji urodzin. Co z innymi uroczystościami czy udziałem w koncertach? Oto co mówią duchowni.

Poszczególne niedziele Adwentu symbolizują cztery świece. Czy w tym czasie można organizować imprezy? Księżą rozwiewają wątpliwości
Poszczególne niedziele Adwentu symbolizują cztery świece. Czy w tym czasie można organizować imprezy? Księżą rozwiewają wątpliwości123RF/PICSEL

W 2024 roku adwent rozpoczął się w niedzielę, 1 grudnia i potrwa do wtorku, 24 grudnia. W pierwszą niedzielę adwentu w kościele rozpoczyna się nowy rok liturgiczny.

To czas będący duchowym przygotowaniem do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Nazwa adwent pochodzi z języka łacińskiego (słowo adventus) i oznacza "przyjście". Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z IV wieku.

Jak zwraca uwagę ks. Eugeniusz Burzyk w książce "Adwentowa reanimacja", "w szerszym znaczeniu jest przypomnieniem o ostatecznym przyjściu Jezusa przy końcu świata (o tym mówią czytania i teksty mszalne pierwszej części tego okresu - do 16 grudnia włącznie)".

Czy impreza w adwencie to grzech?

Czy w adwencie można się bawić? To jedno z pytań, które z pewnością nurtuje część wiernych. Tutaj warto odnieść się do czwartego przykazania kościelnego, które brzmi:

Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.

Wcześniej brzmiało ono następująco: "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać".

Adwent nie jest jednak czasem pokuty, ale radosnym oczekiwaniem na narodzenie Jezusa. Dlatego też w jego trakcie nie obowiązuje zakaz organizowania uroczystości takich jak np. śluby. Jest to jednak czas refleksji i zadumy, dlatego też wierni starają się nie organizować tego rodzaju uroczystości.

Z podobnym pytaniem zwróciła się jedna z internautek do popularnego na Tik Toku księdza Sebastiana Picura: "Czy w adwencie mogę zrobić urodziny?".

"Oczywiście. Wszystkiego najlepszego. W dniu urodzin warto pójść na mszę świętą, może na roraty" - zasugerował ks. Sebastian Picur.

Wątpliwości wiernych budzi również kwestia uczestnictwa w koncertach. W tej kwestii wątpliwości rozwiał na łamach "Przewodnika Katolickiego" ks. Krzysztof Różański. "Czy zgrzeszę, gdy trochę pośpiewam i poklaszczę?" - z takim pytaniem zwróciła się do duchownego czytelniczka.

"Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje, że "w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu"(kan. 1250). Przykazanie to obejmuje więc jedynie niektóre dni adwentu - piątki, w które należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i nie należy się bawić. Pozostałe dni adwentu nie są objęte zakazem uczestnictwa w zabawach" - zwrócił uwagę ksiądz. "Udział w koncercie czy zabawie w adwencie (poza piątkami) nie jest więc zakazany, a więc nie jest też grzechem" - dodał.

Czym są roraty? Kryją w sobie wyjątkową symbolikę

Czas adwentu to również czas rorat.
Czas adwentu to również czas rorat.123RF/PICSEL

Czas adwentu to również czas rorat. Czym są roraty? To odprawiana codziennie - prócz niedziel i uroczystości - msza. Najczęściej odprawia się ją o poranku, przed świtem. Słowo "roraty" pochodzi od pierwszego słowa pieśni łacińskiej "Rorate caeli desuper" ("Niebiosa spuśćcie rosę").

Zgodnie z tradycją, uczestniczą w niej dzieci, które do kościoła przynoszą lampiony symbolizujące czuwanie. Ich światło symbolizuje też radość z oczekiwania na narodzenia Jezusa. Msza roratnia rozpoczyna się przy wyłączonym świetle. Są one zapalane dopiero wtedy, gdy wybrzmiewa pieśń "Chwała na wysokości Bogu".

Oprócz lampionów, z roratami wiążą się też inne symbole takie jak:

roratka - świeca z białą wstążką, która symbolizuje Maryję; światło roratki ma zapowiadać przyjście światła, czyli narodzenie Jezusa,

wieniec z czterema świecami - symbolizuje cztery niedziele adwentu; świece zapalane są wraz z nastaniem kolejnej niedzieli.

***

Źródło:

  1. "Adwentowa reanimacja", ks. Eugeniusz Burzyk (wyd. Salwator) [w;] pl.aleteia.org/2019/12/10/adwentowy-niezbednik-katolika
  2. tiktok.com/@ks.sebastianpicur,
  3. przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2012/Przewodnik-Katolicki-50-2012/Poradnik-duchowy/Zabawa-w-Adwencie
Cyryl Sone o swoim tacierzyństwieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas