Reklama

Roraty to typowo polski zwyczaj. Skąd się wziął?

Od 28 listopada w kościołach w całej Polsce wierni mogą wziąć udział w specjalnych mszach świętych nazywanych roratami. Skąd wziął się ten zwyczaj? O której odprawiane są msze i jak długo potrwają roraty?

Roraty: Co to jest?

Roraty to msze święty o Najświętszej Maryi Pannie, które zwyczajowo odprawiane były o brzasku. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa pieśni śpiewanej na początku mysz: “Rorate coeli, desuper". Polski tekst antyfony (pieśni na wejście) brzmi “Niebiosa, rosę spuście nam z góry; Sprawiedliwego wylejcie, chmury". Pieśń nawiązuje do proroctwa z księgi Izajasza i jest wyrazem oczekiwania na Mesjasza. Roraty to typowo polski zwyczaj. Tradycja mówi, że zapoczątkowała go święta Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, pierwsze wzmianki o odprawianiu mszy roratniej pochodzą z XIII w.

Reklama

Zobacz również: Jak prawidłowo obchodzić adwent?

Początkowo roraty odprawiane są w ciemności, którą rozprasza jedynie świeca roratnia — znajdująca się w pobliżu ołtarza oraz roratki — świece i lampiony przynoszone przez wiernych. Cały kościół zostaje rozświetlony dopiero po odśpiewaniu: “Chwała na wysokości Bogu". Roraty to jedyna msza podczas adwentu, kiedy śpiewany jest ten hymn. Msze o brzasku odróżnia od innych także kolor ornatów — w adwencie kapłan przywdziewa fiolet, natomiast szata liturgiczna podczas rorat ma kolor biały.

Zobacz również: Legendarny napastnik zdziwiony zachowaniem "Lewego". "W niczym nie pomaga"

Roraty: o której są odprawiane?

Pierwotnie msza roratnia sprawowana była o brzasku. Najczęściej o 6 bądź 6.30. Obecnie księża chcąc umożliwić większej liczbie wiernych udział w nabożeństwie, często odprawiają mszę o Najświętszej Maryi Pannie wieczorem. Ze względu na mrok, który powinien spowijać kościół na początku mszy, najczęściej roraty odprawiane są między 17 a 18.

Zobacz również: Wieńce adwentowe. Piękna przedświąteczna ozdoba mieszkania

Roraty 2022: Do kiedy potrwają? 

Roraty rozpoczęły się w poniedziałek 28 listopada 2022. Natomiast ostatnia msza roratnia zostanie odprawiona w sobotę 24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia.

Zobacz również: Pielęgnacja i uprawa gwiazdy betlejemskiej. Dzięki temu nie uschnie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy