Czy w wigilię można pić alkohol i jeść mięso?

Pytanie to powraca przed każdymi świętami jak bumerang. Wiele osób zastanawia się, czy w ten wyjątkowy dzień obowiązuje post, ponieważ kwestia ta nie jest dla nich jasna. Okazuje się, że odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Jeśli ktoś nie potrafi pić, to nie powinien tego robić w wigilię
Jeśli ktoś nie potrafi pić, to nie powinien tego robić w wigilię123RF/PICSEL

Co na to Kościół katolicki?

Złagodzenie przepisów kościelnych dotyczących zachowania postu nastąpiło w roku 1983, kiedy znowelizowano Kodeks prawa kanonicznego. Według aktualnych wytycznych Kościoła katolickiego ścisły post należy zachować tylko w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Natomiast post jakościowy, który polega m.in. na zrezygnowaniu ze spożywania mięsa, obowiązuje we wszystkie piątki. Chyba, że w tym dniu wypada jakaś uroczystość.

W Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do roku 2003 i dopiero od tego czasu nie ma oficjalnego kościelnego zakazu spożywania w tym dniu alkoholu czy mięsa. Duchowni zalecają jednak wstrzemięźliwość na czas świąt i apelują o rozwagę. Zwłaszcza w kwestii alkoholu.

Czy wigilia i alkohol to dobre połączenie?

Mimo że Kościół nie mówi oficjalnie "nie", to pozostała tradycja, która nakazuje, by 24 grudnia powstrzymać się od jedzenia mięsa oraz spożywania alkoholu - nawet po kolacji wigilijnej. Ale choć jedni nie wyobrażają sobie, by wśród wigilijnych potraw stała butelka alkoholu, to innym zdarza się wypić podczas wieczerzy kilka kieliszków wina lub innego trunku. Jeszcze inni tracą umiar i świąteczny czas zamienia się niemal w alkoholową libację. Co dom, to inna tradycja.

Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric wynika, że w wigilię sięga po kieliszek ponad połowa Polaków. Jeśli weźmiemy pod lupę wszystkie świąteczne dni, okazuje się, że piją niemal wszyscy, bo aż 92 proc. dorosłych Polaków. Mimo że w Polsce najpopularniejszymi alkoholami są wódka i piwo, to podczas świąt Bożego Narodzenia idą one w odstawkę. Najchętniej sięgamy wtedy po wino (86 proc.), whisky (35 proc.) oraz nalewki i likiery (29 proc.).

Wydaje się, że nie ma nic niewłaściwego w postawieniu na stole kieliszka wina. Gorzej, jeśli stracimy kontrolę i wigilijna kolacja zamieni się w libację. A tego dobrze byłoby uniknąć - zwłaszcza w tym szczególnym dniu. Trudno też rozgraniczyć, że w wigilię nie pijemy, a w pierwszy czy drugi dzień świąt już tak, ponieważ pić trzeba umieć i znać swoje granice - niezależnie od dnia. Dlatego, jeśli ktoś nie potrafi pić, to nie powinien tego robić ani w wigilię, ani w pozostałe dni.

Jeśli zdecydujemy się na alkohol, to niech to będzie wytrawne wino lub nalewka domowej roboty
Jeśli zdecydujemy się na alkohol, to niech to będzie wytrawne wino lub nalewka domowej roboty123RF/PICSEL

Na zdrowie?

Alkohol nie jest wskazany podczas kolacji wigilijnej ze względów zdrowotnych. W połączeniu z ciężkostrawnymi potrawami, które królują wtedy na naszych stołach, tworzy niebezpieczną mieszankę. Dlaczego? Przede wszystkim procentowe trunki pobudzają apetyt i osłabiają kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Dodatkowo, alkohol sam w sobie jest kaloryczny - zwłaszcza, jeśli pijemy go w formie drinków ze słodkimi napojami. Warto też pamiętać, że alkohol jest trawiony w pierwszej kolejności, przez co jedzenie dłużej zalega nam w żołądku.

Jeśli zdecydujemy się jednak na alkohol, to jaki wybrać? Ważniejszy od rodzaju jest umiar, dlatego pamiętajmy, by na jednym lub dwóch kieliszkach się skończyło. Najlepiej sprawdzi się wytrawne wino lub nalewka domowej roboty - zwłaszcza ziołowa, która pomoże nam złagodzić skutki przejedzenia. A tego ostatniego bardzo trudno podczas kolacji wigilijnej uniknąć.

Czy podczas kolacji wigilijnej można jeść mięso?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, choć obowiązek postu w wigilię został zniesiony, to nadal jest zalecany przez osoby duchowne i tradycjonalistów. Jeśli zatem zdarzy wam się w tym dniu zjeść mięso, nie popełnicie grzechu, ale naruszycie starą polską tradycję.

Jedzenie mięsa w wigilię nie jest grzechem, ale narusza polską tradycję
Jedzenie mięsa w wigilię nie jest grzechem, ale narusza polską tradycję123RF/PICSEL

Okazuje się, że w kwestii jedzenie mięsa podczas kolacji wigilijnej nadal jesteśmy tradycjonalistami. Szanse na to, że na stole pojawi się w tym dniu wędlina czy golonka wciąż są niewielkie. Choć gotowanie barszczu na nie do końca postnym wywarze bywa coraz częstszą praktyką. Ale czego oczy nie widzą...

Wg sondażu przeprowadzonego przez SW Research w 2017 r. dla serwisu rp.pl aż 76 proc. z nas nie je w wigilię mięsa. 17 proc. nie potrafi go sobie odmówić, a 7 proc. nie umie się jednoznacznie określić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas