Czy warto skorzystać z usług parabanków? Na co należy uważać?
Co robić, kiedy potrzebujesz pieniędzy natychmiast i nie masz czasu na załatwianie wszystkich formalności w banku? Istnieją firmy nie będące bankami, które udzielają pożyczek bez zaświadczeń i wszystkich urzędniczych ceregieli, sprawnie i szybko. Oferta jest kusząca. Czy pożyczanie w takich firmach jest bezpieczne i na co należy uważać tłumaczy ekspert programu "Wolni od Długów" Fryderyk Karzełek.
Pożyczka w banku a pożyczka w parabanku: Czym się różni?
Alicja Strusz, młoda mama ma do spłacenia 60 tysięcy złotych. Jest zadłużona nie tylko w bankach ale też w instytucjach parabankowych. Czy pożyczanie w takich firmach jest bezpieczne? Na co należy uważać?
W polskim systemie prawnym istnieją dwa rodzaje podmiotów świadczących usługi finansowe:
- banki, które działają na podstawie ustawy Prawo bankowe, wiąże je tajemnica bankowa i szereg obowiązkowych procedur. Podlegają one nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, depozyty chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
- parabanki (przedrostek "para" oznacza: niemal), których nie obejmują wymienione wyżej przepisy, a które działają na podstawie Kodeksu cywilnego. Należą do nich nie tylko firmy udzielające pożyczek pozabankowych, ale także między innymi: firmy leasingowe, firmy pośrednictwa kredytowego, kantory walutowe. Parabanki są legalnie działającymi podmiotami.
Pożyczki w parabankach: Na co zwrócić uwagę?
Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z usług parabanku, pamiętaj:
- biorąc pożyczkę, której warunki wydają ci się atrakcyjne (bez zaświadczeń, natychmiast), zwróć uwagę na warunki spłaty - te mogą już nie być atrakcyjne. Sama wysokość oprocentowania pożyczki to mało, przyjrzyj się wysokości odsetek za zwłokę. Jeśli zdarzy się, że nie będziesz mógł spłacać rat terminowo, odsetki za zwłokę mogą spowodować narastanie "spirali zadłużenia" w takim tempie, że w krótkim czasie suma odsetek za zwłokę przewyższy sumę pożyczki, stawiając cię w bardzo trudnej sytuacji finansowej,
- bądź rozważny i nie działaj impulsywnie (wiem, że to trudne, jeśli okoliczności sprawiają, że potrzebujesz gotówki "natychmiast"). Firmy udzielające pożyczek doskonale wiedzą, że ich klienci często są w stresie i działają pod presją czasu, więc wykorzystują to, ustalając niekorzystne dla pożyczkobiorców warunki pożyczki,
- przeczytaj umowę pożyczki. Często jest ona napisana zawiłym językiem i małym druczkiem, co ma zniechęcić do jej czytania i sprawić, że zaakceptujesz ją "w ciemno", bez przeczytania.
- nie poprzestawaj na pierwszej z brzegu ofercie, zapoznaj się z ofertami różnych firm i wybierz tę z najkorzystniejszymi warunkami spłaty.