Czym grozi nadwaga u psa? Jak się jej pozbyć?
Troskliwy pan lub pani dba o swojego pupila i o to, by zawsze miał pyszne jedzenie. Niestety u psów, tak jak i u ludzi, spożywanie nadmiernych ilości pokarmu wiąże się z ryzykiem nadwagi lub otyłości i, podobnie jak ludzi, nie jest to korzystne dla zdrowia. Genetyczne predyspozycje do nadwagi mają też pewne rasy psów, jak na przykład jamniki czy labradory. Nadwaga u psa wiąże się z wieloma dolegliwościami i poważnymi konsekwencjami.
Czym się różni nadwaga od otyłości?
Kiedy waga naszego pieska przekroczona zostanie o 5% wagi zalecanej dla danej rasy i wieku psa, mówimy o nadwadze. Przekroczenie zalecanej wagi o 25% to już otyłość.
Przyczyny otyłości u psa, czyli hormony, dieta czy brak ruchu
Przyczyna otyłości może być związana z hormonami. Niedobór hormonów i w konsekwencji niedoczynność tarczycy może powodować nadwagę u psa i jest zawsze powodem do wizyty u weterynarza.
Najczęściej jednak nadwaga lub otyłość u psa występuje w związku z dietą i brakiem ruchu. Podawanie psu niewłaściwych ilości karmy, niewłaściwy wybór karmy, zbyt dużo przekąsek w ciągu dnia, przyrządzanie pożywienia ze składników niekorzystnych dla psa. To wszystko może prowadzić do odkładania się zbędnych kilogramów u naszego zwierzęcia. Jeśli do tego nasz pies całymi dniami siedzi w domu, czeka na powrót domowników i ma zbyt mało ruchu - może mu grozić nadwaga lub otyłość.
Pamiętajmy także, że wzrost kilogramów może być związany z wiekiem, rasą, przebytymi zabiegami oraz lekarstwami przyjmowanymi przez psa.
Czym grozi nadwaga u psa?
Nadwaga lub otyłość niesie ze sobą ryzyko wielu chorób. Od problemów z poruszaniem, chorób stawów i kręgosłupa, przez choroby wątroby, nerek, jelit aż po zaburzenia sercowo-naczyniowe. Psy z nadwagą mają obniżony układ odpornościowy, a suczki ograniczoną zdolność do posiadania potomstwa. Otyłym psom zagraża również cukrzyca. Psy chore na cukrzycę mają apetyt, co sprzyja wzrostowi wagi, ale są zmęczone i pozbawione energii, co utrudnia im aktywne spędzanie czasu. Obciążenie stawów i więzadeł może prowadzić do zwyrodnienia stawów i innych schorzeń narządu ruchu, co również uniemożliwia długie spacery czy bieganie.
Jak pozbyć się nadwagi u psa?
Dla psa z nadwagą powinniśmy przygotować odpowiednią dietę. Najpierw jednak odpowiednie nawyki musi wypracować właściciel psa. Nie dokarmiamy psa przy stole. Pomijając fakt, że to błąd wychowawczy, który uczy psa "wymuszania" jedzenia od wszystkich biesiadników po kolei, to przede wszystkim błąd żywieniowy. Pies dostaje wówczas zbyt duże ilości jedzenia, często najbardziej kaloryczne resztki naszych posiłków, bo wiemy, że takie będą dla psa najsmaczniejsze. Ale niekoniecznie najzdrowsze.
Pamiętajmy, że wszystkie dodatkowe przekąski, jakie dostaje pies w ciągu dnia i gotowe psie przysmaki są jak słodycze czy chipsy. Zawierają dodatkowe kalorie i można je porównać do nawyku "podjadania", z którym tak borykamy się, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy.
Nie należy uzupełniać cały czas pustej miski z karmą, tylko wyznaczyć stałe godziny posiłków. Łakomczuchom lepiej podzielić posiłek na mniejsze porcje i dawać w ciągu dnia co parę godzin.
Jeśli karmimy psa gotowymi karmami, wybierajmy karmy przeznaczone dla naszego psa. Z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, wybierzmy tę dla psów młodych lub dojrzałych, z dolegliwościami, jeśli takie nasz pies ma czy karmy weterynaryjne na konkretne schorzenia. Należy też przestrzegać zaleceń producenta i odmierzać porcje odpowiednie do wagi psa. Po konsultacji z weterynarzem możemy wprowadzić psu dietę. Pomocne w tym będą odpowiednie karmy wspomagające odchudzanie, karmy typu light. Takie karmy są wskazane także dla psów z tendencją do tycia.
Jeśli karmimy psa sami bez użycia gotowych karm, powinniśmy wybierać chude mięso, cielęcinę, podroby, kurczaka (uwaga na cienkie kości), ryby, najlepiej gotowane z ryżem i warzywami. Zrezygnujmy z ziemniaków, tłustych produktów, słodyczy, soli i przypraw.
Aktywność i wytrwałość
Weterynarz powinien pomóc nam ustalić plan na zwiększoną aktywność psa, dłuższe spacery, być może ćwiczenia, zabawy na świeżym powietrzu. Bezpieczne tempo spadku wagi to od 0,5 kg - 1 kg na tydzień. Musimy liczyć się z tym, że przywrócenie psu prawidłowej wagi będzie wymagało od nas zaangażowania, konsekwencji i wytrwałości.