Czym jest grzybica stóp?

Grzybica stóp (łac. Tinea pedis) jest jednym z najbardziej uporczywych i przewlekłych schorzeń dermatologicznych.

Wywoływana jest przez chorobotwórcze grzyby - dermatofity (grzyby skórne). Grzybica stóp występuje na jednej lub obu stopach, najczęściej pomiędzy palcami. Pojawia się także na podeszwowym sklepieniu stopy (podbiciu). W przypadku długo utrzymującej się grzybicy stóp może dochodzić do zakażenia paznokci (grzybica na powierzchni lub pod płytką paznokciową). Paznokcie stają się pogrubiałe, matowe, pod wolnym ich brzegiem dochodzi do nagromadzenia mas rogowych. Następuje rozwarstwienie płytki paznokciowej i paznokieć może zostać zniszczony.

Częstość zachorowań na grzybicę stóp wzrasta wraz z wiekiem, a następnie zmniejsza się w grupie osób powyżej 55 lat. Choroba częściej dotyczy mężczyzn (60%) niż kobiet (40%). Przenosi się od jednej osoby do drugiej w sposób pośredni - poprzez złuszczoną skórę w basenie, na podłodze przebieralni, w łazienkach.

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną. Może rozprzestrzeniać się na członków jednej rodziny, jeżeli mamy w zwyczaju chodzić po mieszkaniu boso lub używać wspólnie tych samych ręczników. Zarażeniu grzybicą może sprzyjać uprawianie sportu, gdyż wtedy stopy są bardziej narażone na działanie ciepła i wilgoci, która wytwarza się w obuwiu sportowym. Choroba jest wśród sportowców występuje na tyle często, że utworzono dla niej termin "stopa sportowca" (ang. "athlete's foot"), często używany zamiennie jako "stopa atlety".

Grzybica stóp nie jest związana ani z brudem, ani z brakiem higieny. Zbyt częste używanie mydła o zasadowym pH może osłabić naturalne bariery ochronne skóry. Wyjałowiona skóra, pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, jest bardziej podatna na zakażenie chorobotwórczymi zarodnikami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas