Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? Jak oduczyć kota sikania w domu?

To specyficzne zachowanie kota może pojawić się na każdym etapie jego życia. Problem oddawania moczu poza kuwetą dotyczy nie tylko kociąt, które dopiero poznają świat i uczą się określonych wzorców oraz czynności. Z tym zjawiskiem spotkamy się także u dorosłych osobników. Czasem może być objawem poważniejszej choroby, czasem wiąże się z błędami opiekuna. Niezależnie od przyczyny, ten uciążliwy dla wszystkich domowników problem da się rozwiązać – pod warunkiem, że dobrze zdiagnozujemy jego źródło.

Oddawanie moczu poza kuwetą to złożony problem, który może mieć różne przyczyny
Oddawanie moczu poza kuwetą to złożony problem, który może mieć różne przyczyny123RF/PICSEL

Kot sika w domu: Na co zwrócić uwagę?

Załatwianie przez kota potrzeb fizjologicznych poza kuwetą jest dla właścicieli męczące. Konieczność ciągłego sprzątania odchodów i nieprzyjemny zapach potrafią dać się we znaki. Nie należy jednak upatrywać w tym zachowaniu kota złośliwości. Agresywne reakcje w postaci krzyku czy strofowania zwierzęcia w niczym nie pomogą, a wręcz przeciwnie - doprowadzą do pogorszenia się sytuacji. By móc temu zapobiegać, przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom załatwiania się kota poza kuwetą.

Kuweta jest nowością dla kota

Kocięta, zwłaszcza jeśli wychowują się bez wzorców zachowań dorosłych osobników, wymagają nauczenia ich używania kuwety. Podobnie jest w przypadku zwierząt, które do tej pory załatwiały swoje potrzeby na zewnątrz lub ich historia nie jest nam znana, a miauczącego przyjaciela przygarnęliśmy ze schroniska.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Warto ustawić ją w ustronnym, ale jednocześnie łatwo dostępnym dla kota miejscu. Można spróbować rozstawienia dwóch lub trzech egzemplarzy w różnych częściach domu. W ramach nauki kilka razy dziennie sadzajmy lub zaprowadzajmy kota do kuwety, pamiętając o tym, że zwierzaka do niczego nie należy zmuszać.

Błędy opiekuna

Zamiast denerwować się na zwierzaka, zastanówmy się, czy zapewniliśmy mu odpowiednie warunki. Koty to zwierzęta słynące z zachowywania zasad higieny. Z tego względu powodami ich sikania w domu mogą być nasze niedociągnięcia i zbyt rzadkie czyszczenie kuwety.

  • Odchody usuwać należy przynajmniej dwa razy dziennie! Należy zwrócić uwagę, czy kuweta nie jest dla naszego zwierzaka zbyt mała.
  • Może też okazać się, że sam żwirek ma zapach, który nie odpowiada mruczkowi. Starajmy się wybierać produkty o neutralnych właściwościach, pamiętając o tym, że koci węch jest niezwykle rozwiniętym zmysłem.
  • Kuweta nie powinna być ustawiona w pobliżu miseczek z jedzeniem i wodą.
Meble również mogą stać się celem kociego "ataku"
Meble również mogą stać się celem kociego "ataku"123RF/PICSEL

Kiedy zachowanie kota świadczy o chorobie?

Oddawanie moczu w innych częściach domu niż przestrzeń do tego przeznaczona może być bardzo niepokojącym sygnałem. Dotyczy to zwłaszcza tych zwierząt, które przestają korzystać z kuwety z dnia na dzień bez wyraźnego powodu. Jeśli wykluczymy wcześniej wymienione sytuacje oraz to, że kot może chcieć oznaczyć swój teren (dotyczy to najczęściej niewykastrowanych samców), musimy udać się z kotem do lekarza weterynarii. Sikanie w domu może być objawem chorób dróg moczowych, zwłaszcza zapalenia pęcherza. Konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest jedynym słusznym rozwiązaniem problemu.

Problemy behawioralne i stres u kota

Do kotów przylgnęła reputacja zwierząt, które chodzą własnymi ścieżkami i niczym się nie przejmują. Popkultura często przedstawia je w humorystyczny sposób jako zwierzaki przeświadczone o swojej wyjątkowości, które czują się jak władcy świata. Oglądanie zabawnych obrazków i filmików to jedno, rzeczywistość to drugie.

Dziwne zachowania kota wymagają od nas uważnej obserwacji i spokojnego reagowania
Dziwne zachowania kota wymagają od nas uważnej obserwacji i spokojnego reagowania123RF/PICSEL

Koty bywają narażone na wiele stresogennych sytuacji, z czego nie każdy opiekun od razu zdaje sobie sprawę. Część z nich nie jest w stanie funkcjonować w towarzystwie innych zwierząt, nawet gdy mowa o osobnikach tego samego gatunku. Pojawienie się małego dziecka jako nowego członka rodziny też bywa dla nich sytuacją, z którą nie są w stanie sobie poradzić. Wyjazd opiekuna, a nawet remont czy przemeblowanie jest w stanie doprowadzić mruczka do tak skrajnych reakcji, jak rezygnacja z kuwety na rzecz zostawiania odchodów w całym domu.

Zaburzenia behawioralne również warto skonsultować ze specjalistą. Jeśli wynikają z obecności większej liczby zwierząt, sprawę może rozwiązać dostawienie większej liczby kuwet - podobnie w przypadku zmian mieszkaniowych. Pomocne bywa także stosowanie specjalnych feromonów, które mają działanie uspokajające. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas