Do Polski przybył cyklon Konstantyn. Pogoda znów się zmieni

W styczniu pogoda w Polsce jest wyjątkowo kapryśna. Pierwszy miesiąc nowego roku powitał nas wysokimi jak na zimę, temperaturami i słońcem. Niestety, już wkrótce warunki atmosferyczne zmienią się diametralnie. Cyklon Konstantyn, który nadciąga nad nasz kraj ze wschodu, przyniesie gwałtowne deszcze i ochłodzenie. Działanie frontu możemy obserwować od wczoraj (10 stycznia), jednak to dziś (11 stycznia) pogodowe zmiany będą najbardziej odczuwalne.

Kierowcy powinni szczególnie uważać. Gęste mgły będą utrudniać widoczność
Kierowcy powinni szczególnie uważać. Gęste mgły będą utrudniać widoczność123RF/PICSEL

Zima 2022/2023 nieustanne nas zaskakuje. Grudzień przywitał nas trzaskającym mrozem i śnieżycami. Tuż przed Bożym Narodzeniem temperatura za oknem  gwałtownie wzrosła. Zaspy śniegu, zalegające na ulicach zaczęły topnieć.

Wysoka, jak na tę porę roku, temperatura utrzymała się także w styczniu. Początek nowego roku okazał się jednak wyjątkowo niespokojny - jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Cyklon Axel, który przybył nad Polskę znad Wysp Brytyjskich, przyniósł ulewy i wichury. Teraz nad nasz kraj znów nadciąga niż.

We wtorek (10 stycznia) do Polski wkroczył cyklon Konstantyn. Aura nad południową i południowo-zachodnią częścią kraju zaczęła się zmieniać. W wielu województwach wystąpiły ulewy i wichury. IMGW ostrzega: górach może pojawić się śnieg.

Do Polski przybył cyklon Konstantyn

Wpływ cyklonu Konstantyn w Polsce możemy obserwować już od wtorku (10 stycznia). Zachmurzenie pojawiło się na południowym wschodzie. Z kolei rano na południu występowały intensywne opady deszczu. W Zakopanem spadł śnieg. Stolicę polskich tatr przykryła gruba warstwa białego puchu.

- Wczorajsze opady śniegu w Tatrach i na Podhalu doprowadziły do przyrostu pokrywy śnieżnej. Na Hali Gąsienicowej wczoraj o 7:00 zmierzono 44 cm śniegu. Dziś jest to 64 cm - przekazało IMGW.

Cyklon Konstantyn nie odpuszcza. Kierowcy powinni szczególnie uważać

Niestety, w kolejnych dniach wpływ cyklonu Konstantyn nadal  będzie odczuwalny. Synoptycy zaznaczają, że chłód i wilgoć zostaną z nami na dłużej. W nocy ze środy na czwartek (z 11 stycznia na 12 stycznia) prognozowane są kolejne ulewy. Na północy Polski może pojawić się gwałtowny wiatr, z kolei na południu i wschodzie kraju synoptycy spodziewają się śnieżyc.

IMGW ostrzega kierowców. Warunki atmosferyczne na drogach będą szczególnie trudne. Gęsta mgła może utrudniać widoczność. We wschodniej części kraju miejscami widzialność będzie ograniczona do 100 metrów. Co więcej, problemy może powodować również gołoledź. Oblodzenie chodników oraz jezdni, związane z wilgotnością powietrza, będzie utrzymywać się przez kolejne doby.

Ze względu na wpływ cyklonu Konstantyn Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zadecydował o wydaniu ostrzeżenia pierwszego stopnia. Mieszkańcy województwa małopolskiego, zwłaszcza powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, powinni szczególnie uważać na oblodzenie. Z kolei alert pierwszego stopnia przed gęstą dotyczy województwa lubelskiego.

Michał Szczygieł wyznał, czego nie akceptuje.Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas