Reklama

Reklama

Dodatkowa emerytura. Kto może na nią liczyć?

​Mimo że seniorom wypłacane są już tzw. 13. oraz 14. emerytury, a także 500 plus, a świadczenia w 2022 roku wzrosły aż o 7 proc., to wciąż są tacy, którym brakuje pieniędzy, aby przeżyć do pierwszego każdego miesiąca. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać tylko jedno świadczenie, jednak istnieją również inne możliwości. Należy wtedy złożyć wniosek w innym miejscu, np. Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA czy KRUS-ie. Trzeba natomiast spełnić odpowiednie warunki.

Dodatkowa emerytura. Pracujący za granicą

Osoby, które pracowały kiedyś za granicą, mogą ubiegać się o emeryturę zarówno w polskim ZUS-ie, jak i w odpowiednim urzędzie w kraju, w którym wykonywały swoją pracę. Potrzebny będzie wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą.

Dodatkowa emerytura. Służby mundurowe

Na podwójne świadczenie mogą liczyć także osoby pracujące w przeszłości w służbach mundurowych, jednak nie wszystkie. Od jakiegoś czasu dodatkowa emerytura przysługuje tylko tym, którzy rozpoczęli służbę po 1999 roku, a pozostali wybierają, czy bardziej opłaca im się ta z ZUS czy z ZER MSWiA.

Reklama

Dodatkowa emerytura. Rolnicy i KRUS

Jeśli senior opłacał również składki w KRUS-ie, może liczyć na podwójną emeryturę. Jednak jest jeden, dość poważny warunek - dodatkowe świadczenie przysługuje jedynie osobom, które opłacały składki aż przez 25 lat. Wtedy emeryci dostaną pieniądze nie tylko od ZUS-u.

***

Zobacz również:

Emeryci ruszyli do ZUS. Czy mają szansę na wyższe świadczenia?

13. emerytura. W piątek rusza wypłata. Ile emeryci dostaną na konto?

O to świadczenie pieniężne już można się ubiegać. Wsparcie cieszy się dużą popularnością!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenie z ZUS | seniorzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy