Dofinansowanie do gazu ziemnego 2023. Dla kogo? Do kiedy wniosek?
Z końcem grudnia przestała obowiązywać rządowa tarcza inflacyjna. Wraz z jej wygaszeniem VAT za paliwo gazowe wrócił z 0 do 23 procent. 1 stycznia 2023 weszła jednak w życie ustawa gazowa, a wraz z nią dodatek do gazu ziemnego. To szansa, aby w pełni zrekompensować powrót normalnego VAT-u na gaz. Kto może dostać dodatek do gazu i do kiedy złożyć wniosek, żeby tej szansy nie stracić?
Spis treści:
Dofinansowanie do gazu ziemnego 2023. Kto może liczyć na pomoc?
Dodatek do gazu ziemnego jest jednym z elementów tzw. ustawy gazowej, która obowiązuje od początku 2023 roku. Jej zadaniem jest ochrona tych odbiorców, którzy wykorzystują gaz do podgrzewania wody, gotowania i ogrzewania budynków. Ustawa obejmuje między innymi:
- gospodarstwa jednorodzinne;
- przedszkola;
- szkoły;
- wspólnoty mieszkaniowe;
- placówki medyczne;
Główne cele ustawy to utrzymanie cen gazu w granicach 200 zł/mWh oraz złagodzenie efektów zakończenia programu rządowej tarczy inflacyjnej. Wraz z nim stawka VAT za gaz wróciła z 0 do 23 procent. Dofinansowanie do gazu rekompensuje tę różnicę, jednak nie każdy może na nie liczyć. Kto może dostać dodatek do gazu?
Kto może starać się o dodatek do gazu?
O dodatek do gazu ziemnego mogą wnioskować gospodarstwa domowe spełniające trzy warunki:
- Podstawowym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domu jest gaz. Nie wystarczy sam bojler lub kuchenka gazowa.
- Piec gazowy jest zgłoszony lub wpisany do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
- Gospodarstwo domowe spełnia ustalone kryterium dochodowe:
- 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego;
- 1500 zł dla wieloosobowego gospodarstwa domowego.
Progi dochodowe zostały utrzymane na poziomach z dodatku osłonowego. Dofinansowanie za gaz może otrzymać około 300 tysięcy gospodarstw domowych, czyli nieco ponad 2% wszystkich obiektów mieszkalnych w Polsce.
Ile wynosi dodatek do gazu ziemnego w 2023?
Dodatek do gazu ziemnego wyniesie 23% kwoty, którą zobaczymy na fakturze. W założeniu dofinansowanie ma rekompensować koniec "zerowego VAT-u" za gaz w ramach tarczy inflacyjnej.
Analitycy szacują, że przy zamrożonych cenach, powrót VAT spowoduje realny wzrost cen dla odbiorców indywidualnych o około 20 procent. Na poziomie gospodarki krajowej odbije się to w postaci wzrostu inflacji konsumenckiej (CPI) o około pół procent w pierwszych miesiącach 2023.
Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o dodatek gazowy?
Wniosek o dofinansowanie do gazu należy złożyć do urzędu gminy właściwej dla miejsca zamieszkania w ciągu 30 dni od otrzymania faktury. Do wniosku trzeba też dołączyć:
- umowę lub kopię umowy z zakładem energetycznym dostarczającym paliwa gazowe;
- fakturę za gaz, na której widnieje odbiorca i przedsiębiorstwo z wyżej opisanej umowy;
- dowód uiszczenia opłaty za fakturę.
Rozwiązanie weszło w życie 1 stycznia 2023 roku. Sama akceptacja wniosku nie wymaga decyzji urzędowej. Wydanie decyzji jest konieczne tylko w przypadku odrzucenia wniosku lub innych wyjaśnień opisanych w ustawie (uchylenie i zmiana wysokości refundacji lub rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji).
Czytaj także: