Dolina Pałaców i Ogrodów u podnóża Śnieżki

Niemal obok siebie, w odległości kilkunastu kilometrów, znajduje się prawie... 30 zamków! Każdy w innym stylu, lecz wszystkie wyjątkowo piękne. Te cuda obejrzymy w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Pałac w Mysłakowicach
Pałac w Mysłakowicach123RF/PICSEL

Skąd tutaj, w Karkonoszach, takie "zagęszczenie" okazałych pałaców? Wyjątkowy krajobraz gór i łagodny klimat kotliny upodobały sobie arystokratyczne rody: Hohenzollernów, Habsburgów, Radziwiłłów, Czartoryskich... I budowały okazałe rezydencje, najwięcej na przełomie XVIII i XIX wieku. Wszystkie były projektowane przez sławnych architektów.

Pałace zadziwiają różnorodnością: każdy jest jakby z innej baśniowej krainy... Na tych terenach bowiem, w zachodniej części Dolnego Śląska władza przechodziła z rąk do rąk, więc również w architekturze istniały wpływy zarówno polskie, jak i czeskie, niemieckie. Każdy z pałaców może pochwalić się bogatą historią!

Większość miała kilku właścicieli, a każdy coś w swojej posiadłości zmieniał, przebudowywał, udoskonalał... I choć pałace na Dolnym Śląsku prezentują różne style, to łączy je jedno - są bardzo malownicze, otoczone ogrodami, parkami lub lasami, a niektóre również - położone nad wodą. Nic więc dziwnego, że szukali tu natchnienia najwybitniejsi artyści minionych epok, między innymi Chopin i Goethe. To miejsce na naszej mapie może wkrótce trafić na listę zabytków UNESCO.

Pałac w Mysłakowicach

Był w XIX w. rezydencją króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, a potem jego następców. Neogotycka budowla ma charakterystyczne wieżyczki w narożach. Wokół rozpościera się malowniczy park.

Pałac w Łomnicy

Uroku dodają mu fantazyjne dachy-hełmy powstałe po przebudowie dworu na początku XVIII w. Wnętrza zachowały się niezmienione, na przykład hol z kolumnami oraz bogate malarstwo ścienne.

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Najstarsza twierdza w Kotlinie Jeleniogórskiej, zbudowana już w XIV w. na szczycie góry Chojnik, na wysokości 627 m. Stoi na urwisku, nigdy jej nie zdobyto. Z malowniczych ruin roztacza się panorama kotliny i Karkonoszy.

Jak zwiedzić zamki i pałace

Opisane miejsca:

Pałac w Wojanowie - obecnie w zespole pałacowym jest SPA. O cenach pokoi i ofercie przeczytamy na stronie: www.palac-wojanow.pl

Pałac w Mysłakowicach - można podziwiać go z zewnątrz, spacerując po parku. Wewnątrz obiektu znajduje się szkoła.

Pałac w Łomnicy
Pałac w Łomnicy123RF/PICSEL

Pałac w Łomnicy - dziś jest tu hotel, restauracje i sklep z rękodziełem z okolic Jeleniej Góry, np. lnianymi obrusami i serwetkami oraz wybornymi przetworami (np. jarzębina do herbaty). Szczegóły na: www.palac-lomnica.pl

Zamek Chojnik nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa - ruiny i wejście na wieżę widokową są udostępnione cały rok. Bilety: 3-5 zł. Więcej na: www.chojnik.pl

Wycieczki po całej dolinie: Organizowane są przejażdżki busem (z przewodnikiem). O szczegóły można pytać w biurze organizatora - Discover Sielsia, pisząc na mail: biuro@ discoversilesia.pl lub dzwoniąc na numer 502 212 882.

Nauka BEZ fikcji: Izolacja ostatecznaVideo Brothers
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas