Domowe leki na przeziębienie
Znane od pokoleń dobroczynne zioła, przyprawy oraz miód są niezwykle skuteczne w walce z infekcjami, które na nas czyhają jesienią. Te naturalne środki w niczym nie ustępują lekarstwom z apteki. Trzeba tylko wiedzieć, jak je stosować.
Jeśli wróciłaś do domu zmarznięta na kość i czujesz, że za moment dopadnie cię choróbsko, nie czekaj biernie na rozwój wypadków. Natychmiast zmobilizuj swój system obronny. Wykorzystaj dwie albo i trzy z podanych przez nas recept, a potem połóż się do łóżka i ciepło przykryj. Z takim wsparciem w walce o zdrowie organizm będzie dzielnie bronił się przed infekcją - jest prawdopodobne, że rano obudzisz się zdrowa. Masz szansę wygrać tę batalię, jeśli zareagujesz, gdy pojawią się pierwsze niepokojące sygnały: dreszcze, łamanie w kościach, ból gardła albo kaszel. Jeżeli wirusy czy bakterie będą miały czas, zadomowią się w ciele i rozmnożą. A wtedy natura może być już bezsilna i niezbędna okaże się pomoc lekarza oraz sięgnięcie po radykalniejsze środki lecznicze.
Czy wiesz, że...
...uczucie ciężkiego brzucha, a nawet zaparcia może towarzyszyć początkowi przeziębienia lub grypy? Nie czekaj, aż samo minie! Przez dwa dni pij ziółka o działaniu przeczyszczającym, np. senes, rzewień. Pozbycie się tego, co zalega w jelitach, sprawi, że system odpornościowy szybciej rozprawi się z atakującymi cię zarazkami.
8 przepisów na lecznicze napoje
Z sokiem malinowym
50 ml soku malinowego;
4 strączki zielonego kardamonu.
Rozgnieć kardamon w moździerzu kuchennym albo np. wałkiem do ciasta. Zaparz, zalewając go niepełną szklanką wrzątku na 10-15 minut. Odcedź napar. Wlej sok malinowy, wymieszaj. Dolej trochę wrzątku, by napój był gorący. Wypij od razu.
Z czarnym bzem
łyżeczka kwiatu czarnego bzu;
łyżeczka kwiatu lipy:
1/2 łyżeczki ziela tymianku;
łyżeczka miodu.
Zagotuj 1,5 szklanki wody. Zalej zioła. Przykryj na 10 minut. Odcedź, dodaj miód, wymieszaj. Wypij jak najcieplejsze.
Nalewka z bazylią
szklanka czerwonego wytrawnego wina;
łyżeczka suszonej bazylii;
3 łyżeczki miodu lipowego.
Podgrzewaj wino z bazylią 5 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Kiedy nieco ostygnie, rozpuść w nim miód. Przelej do termosu. Pij po kilka łyków.
Herbatka korzenna
torebka ekspresowego rooibosa;
kawałek kory cynamonu:
2 goździki;
strączek zielonego kardamonu.
Zagotuj szklankę wody z przyprawami. Zaparz w niej rooibos. Wypij gorące.
Herbata imbirowa
torebka czarnej herbaty ekspresowej;
1/2 łyżeczki utartego imbiru;
miód.
Do kubeczka włóż torebkę z herbatą i imbir. Zalej wrzątkiem. Wypij powoli, małymi łykami. Od razu połóż się do łóżka.
Mleczny z lipą
saszetka kwiatu lipy;
szklanka mleka;
szczypta cynamonu;
łyżeczka masła.
Zagotuj mleko, zalej saszetkę z lipą i szczyptą cynamonu na 10 minut. Wyjmij saszetkę, w naparze rozmieszaj masło i powoli wypij.
Anyżkowy z podbiałem
łyżka ziela podbiału;
łyżeczka nasion anyżku;
szklanka mleka.
Zagotuj mleko, zalej w termosie zioła. Zaparzaj 10-15 minut. Odcedź. Pij ciepłe.
Rosół z imbirem lub z tymiankiem
4 duże marchewki;
1 duży por;
cebula;
pietruszka;
pół selera;
udko kurczaka bez skóry;
20 dag pręgi wołowej;
kilka całych ziarenek czarnego pieprzu;
kawałek kłącza imbiru 4-centymetrowej długości albo łyżeczka suszonego tymianku;
sól;
natka pietruszki do posypania;
ewentualnie sok wyciśnięty z połowy cytryny
Warzywa oczyść, umyj i obierz, pokrój na spore kawałki. Dodaj udko kurczaka. Przekrojoną wzdłuż na pół cebulę delikatnie podpiecz na patelni albo opal nad gazem. Imbir cienko obierz, pokrój w plasterki. Wszystkie składniki (bez soli) włóż do garnka. Zalej taką ilością zimnej wody, żeby je przykryła. Gotuj na malutkim ogniu dwie godziny. Łyżką cedzakową zbieraj pojawiające się szumowiny. Wodę, która wyparuje, uzupełniaj, dolewając wrzątek. Przecedź rosół, delikatnie posól. Możesz go doprawić sokiem z cytryny. Pij gorący (filiżankę co dwie godziny) obficie posypany posiekaną natką. Uwaga! Kiedy rosół jest już prawie gotowy, przez kilka minut wdychaj unoszące się nad garnkiem opary. To udrożni zatkany nos.
Kąpiele, okłady, inhalacje...
Płukanka do gardła
czubata łyżeczka sypkiej zielonej glinki (do kupienia w sklepach zielarskich i drogeriach);
łyżeczka soku z cytryny
Podgrzej 3/4 szklanki wody. Plastikową łyżeczką rozmieszaj w niej glinkę. Wlej sok z cytryny. Płucz gardło co 2 godziny, za każdym razem mącąc osad z dna. Po płukaniu nic nie pij przez 15 minut.
Kąpiel do stóp korzenna
2 litry wody;
8 goździków;
1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej;
kawałek kory cynamonu;
maść propolisowa (do kupienia w sklepach zielarskich i aptekach)
Zagotuj wodę z przyprawami. Odstaw pod przykryciem na 20 minut, odcedź. Wlej do miski. Mocz stopy 10 minut. Jeśli woda ostygnie, dolej gorącej. Opłucz stopy, starannie osusz. Od razu energicznie wetrzyj maść i włóż skarpetki.
Kąpiel do stóp imbirowa
2 litry wody;
2 łyżeczki sproszkowanego imbiru;
2 łyżki miodu gryczanego
Zalej imbir wodą, zagotuj pod przykryciem, odstaw na 15 minut. Wlej do miski, rozmieszaj w wywarze miód. Mocz stopy 10 minut. Opłucz, energicznie wytrzyj do sucha.
Inhalacja na suchy kaszel
2 łyżeczki nasion kopru włoskiego;
łyżeczka suchego kłącza tataraku
Zioła zalej 2 szklankami zimnej wody. Podgrzewaj powoli, nie dopuszczając do wrzenia. Kiedy nad naczyniem zacznie się unosić para, wdychaj ją głęboko przez 5 minut. Postaraj się oddychać na zmianę przez nos i przez usta.
Okład rozgrzewający
kilogram drobnej soli morskiej - ewentualnie 3 łyżki pokruszonych suszonych kwiatów lawendy
Sól - samą albo wymieszaną z kwiatami lawendy - wsyp do suchego rondla. Podgrzewaj na malutkim ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż stanie się dobrze ciepła. Możesz ją także podgrzać w piekarniku. Przesyp do bawełnianej powłoczki na jasiek. Połóż na przemarznięte miejsce, np. stopy lub kark, na 10 minut.
Kąpiel rozgrzewająca
5 łyżek tymianku;
łyżka suszonego kwiatu lipy;
5 łyżek miodu lipowego
Zioła zalej litrem wrzątku, parz pod przykryciem 15 minut. Przecedź do wanny z ciepłą wodą, dodaj też miód. Zanurz się na 10 minut, głęboko oddychając. Opłucz się i wytrzyj szorstkim ręcznikiem. Natychmiast połóż się do łóżka. Uwaga! Taka kąpiel jest niewskazana dla osób cierpiących na nadciśnienie.
Więcej informacji znajdziesz w najnowszym numerze poradnika "Kobieta i życie" - w sprzedaży od 12 listopada!