Domowe maseczki nie tylko z ziół

Proste do przygotowania i niedrogie, a czynią prawdziwe cuda. Potrafią nawilżać, regenerować, poprawiać kolor skóry, nawet odmładzać.

Maseczka z pokrzywy i mleka działa przeciwzapalnie
Maseczka z pokrzywy i mleka działa przeciwzapalnie

Kiedyś kobiety skutecznie pielęgnowały skórę, używając samodzielnie przygotowanych kosmetyków. Wykorzystywały to, co miały w spiżarni oraz to, co rosło w ogrodzie. Dziś znów doceniamy moc naturalnych składników. W luksusowych ośrodkach spa maseczki z ziół, warzyw i owoców są przebojami. Dlaczego nie miałabyś wykorzystać sprawdzonych przepisów? Na korzyść domowych maseczek przemawia także to, że nie ma w nich środków konserwujących, sztucznych barwników ani aromatów. Zwykle są też lepiej tolerowane niż gotowe preparaty. Zawsze warto jednak sprawdzić, czy któryś ze składników cię nie podrażni. Dlatego najpierw rozprowadź małą ilość papki na wewnętrznej stronie nadgarstka i poczekaj kilka minut. Jeśli na skórze nie pojawią się zmiany, np. zaczerwienienie, nakładaj maseczkę na twarz.

Specjały prosto z zielnika

Najlepsza pora na robienie takich zabiegów to wieczór. Wtedy skóra doskonale przyswaja składniki odżywcze. Trzeba jedynie pamiętać, by nałożenie maseczki poprzedzić dokładnym demakijażem. Po nim warto jeszcze zrobić peeling, który złuszczy warstwę martwych komórek naskórka. Oczyszczona w ten sposób skóra bez przeszkód wchłonie zawarte w ziołach składniki.

Maseczkę rozprowadź równą warstwą na twarzy (omijając okolice oczu), szyi i dekolcie. Po kilkunastu minutach zmyj ją przegotowaną wodą. Osusz skórę. Jeśli to potrzebne, delikatnie wklep krem. Uwaga! Nie warto przechowywać resztek maseczki na później - traci ona swoje właściwości.

Pochwała systematyczności

Przygotowanie maseczki ziołowej zabiera kilka minut. Jej składniki kosztują niewiele. A stosowana dwa razy w tygodniu trwale poprawia stan skóry i pomaga ją np. oczyścić, ukoić czy rozjaśnić. Pozwala także skutecznie walczyć z oznakami upływającego czasu!

Podstawowa pielęgnacja

Żeby twoja skóra zawsze wyglądała zdrowo i młodo, codziennie pamiętaj o: dokładnym oczyszczaniu wieczorem - preparatem dostosowanym do rodzaju skóry i do rodzaju makijażu (np. kosmetyków wodoodpornych nie usuniesz wodą z mydłem). Rano przemyj twarz wacikiem nasączonym mleczkiem i wklep tonik; systematycznym nawilżaniu - potrzebne jest zawsze: i zimą, i latem; ochronie przed słońcem - stosowaniu kremów z filtrami UVA i UVB (minimum 15 SPF) przez cały rok.

Sprawdzone przepisy na naturalne supermaseczki

z pietruszki - do skóry tłustej - matuje
Do 10 gałązek drobno posiekanej natki pietruszki dodaj 2 łyżki wrzącej wody mineralnej. Zmiksuj na papkę. Wymieszaj ją z 2 czubatymi łyżkami gęstego jogurtu naturalnego. Nałóż na twarz i pozostaw na 15-20 minut. Zmyj zimną wodą lub tonikiem.

z przywrotnika pospolitego - do skóry dojrzałej - regeneruje
Przygotuj napar z łyżki ziela przywrotnika i 3/4 szklanki wrzątku. Wymieszaj 3 łyżki suszonych kiełków pszenicy z łyżką jasnego miodu, np. lipowego. Łyżkę wystudzonego naparu dodaj do miodowej papki. Nałóż na twarz, pozostaw na 20 minut. Zmyj wodą.

z rumianku i gruszki - do skóry suchej - odświeża
Dojrzałą gruszkę obierz, wydrąż i rozgnieć na gładką papkę. Dodaj łyżeczkę jasnego miodu i łyżkę naparu z rumianku (torebkę zalej 1/2 szklanki wrzątku, zaparz 10 minut pod przykryciem). Nałóż na twarz na 20 minut. Zmyj pozostałym naparem.

z krwawnika i rumianku - do skóry zmęczonej - ożywia kolor
Marchew zetrzyj na tarce. Ubij pianę z białka. Po 2 łyżeczki krwawnika i rumianku zalej filiżanką wrzątku. Zaparz 10 minut. Zmiksuj 2 łyżki przestudzonego naparu z marchewką. Wymieszaj z pianą. Połóż na twarz na 15 minut. Zmyj pozostałym naparem.

z siemienia lnianego - do skóry normalnej - rozjaśnia
2 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalej 4 łyżkami gorącej wody mineralnej. Starannie wymieszaj. Przykryj naczynie i odstaw, żeby papka przestygła. Kiedy będzie lekko ciepła, rozsmaruj ją na twarzy. Zmyj po 15 minutach ciepłą wodą.

z nagietka i brzoskwini - do skóry wrażliwej - koi
Brzoskwinię obierz ze skórki, usuń pestkę, rozgnieć miąższ. Zmieszaj z 2 łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżką naparu z kwiatów i liści nagietka (2 łyżki na filiżankę wody). Zmiksuj. Papkę połóż na twarz na 10-15 minut. Zmyj pozostałym naparem.

z pokrzywy i mleka - do skóry tłustej - działa przeciwzapalnie
2 łyżki suszonych liści pokrzywy zalej filiżanką wrzątku. Kiedy ostygną, zmiksuj. Zmieszaj 2 łyżki płatków owsianych z 4 łyżkami gorącego mleka. Dodaj tyle zmiksowanej pokrzywy, by uzyskać niezbyt gęstą papkę. Nałóż na twarz na 15 minut. Zmyj ciepłą wodą.

ze skrzypu - do skóry dojrzałej - przywraca jędrność
Łyżkę stołową skrzypu polnego i łyżkę płatków owsianych zmiel w młynku. Proszek rozetrzyj na papkę z 4 łyżkami chłodnej wody mineralnej. Dodaj kilka kropli soku z cytryny lub limonki. Nałóż na twarz. Zmyj wodą po 15 minutach.

Więcej informacji znajdziesz w najnowszym numerze poradnika "Kobieta i życie" - w sprzedaży od 13 stycznia!

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas