Dorit Rabinyan, Żywopłot
„Żywopłot” to najgłośniejsza izraelska powieść ostatnich lat. Historia zakazanej miłości Żydówki z Tel Awiwu i Araba z Hebronu stała się przyczyną społeczno-politycznego skandalu i została usunięta z listy lektur. Uhonorowany Nagrodą Bernsteina bestseller Dorit Rabinyan ukaże się nakładem Smaku Słowa 17 sierpnia i zbiegnie się z wizytą autorki w Polsce.
Wpływowy dziennik "Ha’aretz" uznał "Żywopłot" za najlepszą książkę 2014 roku. Na poły autobiograficzna powieść Rabinyan to historia burzliwego związku Liaty młodej Izraelki z Tel Awiwu i Palestyńczyka Hilmiego. Tłumaczka i artysta poznają się w Nowym Jorku. Ich przypadkowe spotkanie przeradza się w płomienny romans, który ma rację bytu tylko na "ziemi niczyjej" - w ich ojczyznach nie mógłby się wydarzyć. Rozkwitające uczucie i namiętność daje parze emigrantów poczucie nieograniczonej wolności i siłę do przetrwania trudnych chwil na obczyźnie. W Nowym Jorku Liat i Hilmi budują własny świat - na przekór rówieśnikom, rodzinom, kulturze i polityce, którzy w ich krajach piętnują "sypiających z wrogiem".
Kiedy kochankowie się rozstają widmo "zakazanego" związku nadal ich prześladuje. Liat wraca do Tel Awiwu, Hilmi do Ramallah. O ile trudniej jest przetrwać w ponurej rzeczywistości. Przyszłość jest niemal z góry zaplanowana, a sąsiedzi żyją w stanie wojny, w miejscu, w którym wrogość otoczenia i pamięć o czystym, pozbawionym uprzedzeń związku nie pozwala na normalne życie.
"Żywopłot" to nie tylko subtelnie opisana i w kunsztowny sposób skonstruowana opowieść o uczuciu, które desperacko próbuje wzbić się ponad podziały i granice. To także obraz tego, jak bardzo złożone i skomplikowane jest życie w Izraelu, gdzie tragiczne doświadczenia narodów kładą się cieniem na indywidualnych losach i suwerennych decyzjach jednostek. "Jestem pod wrażeniem (...) Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna" - mówił o "Żywopłocie" Amos Oz. Najwybitniejszy izraelski pisarz podkreślał niezwykłą elegancję i wrażliwość, z jaką Rabinyan zbudowała powieść uniwersalną, zawierającą przesłanie czytelne w każdym zakątku świata.
Książka Dorit Rabinyan ukazała się w oryginale w 2014 roku. Rok później zdobyła prestiżową Nagrodę Bernsteina przyznawaną za wybitne osiągnięcia literackie pisarzom, którzy nie ukończyli 50 lat. Echa skandalu społeczno-politycznego, jaki wybuchł w styczniu 2016 roku, kiedy izraelski minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, obiegły cały świat. Liczne protesty i wzburzenie elit intelektualnych Izraela wywołała decyzja uzasadniana jako sprzeciw wobec promowania wśród młodzieży "mieszanych" arabsko-żydowskich związków. W obliczu protestów ministerstwo wycofało się ze swojej decyzji. Symbolem sprzeciwu była głośna akcja magazynu "Time Out Tel Aviv", której bohaterami stały się całujące się pary.
Dorit Rabinyan (1972) urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Dwie pierwsze powieści Rabinyan "Persian Brides" i "A strand of a thousand pearls", były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. "Żywopłot" od dnia premiery jest jedną z najgłośniej dyskutowanych książek w Izraelu. Z okazji polskiej premiery powieści Dorit Rabinyan będzie gościem festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia.
Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa
Premiera: 17 sierpnia 2016