Dorit Rabinyan, Żywopłot

„Żywopłot” to najgłośniejsza izraelska powieść ostatnich lat. Historia zakazanej miłości Żydówki z Tel Awiwu i Araba z Hebronu stała się przyczyną społeczno-politycznego skandalu i została usunięta z listy lektur. Uhonorowany Nagrodą Bernsteina bestseller Dorit Rabinyan ukaże się nakładem Smaku Słowa 17 sierpnia i zbiegnie się z wizytą autorki w Polsce.

Dorit Rabinyan, Żywopłot, wyd. Smak Słowa
Dorit Rabinyan, Żywopłot, wyd. Smak Słowa materiały prasowemateriały prasowe

Wpływowy dziennik "Ha’aretz" uznał "Żywopłot" za najlepszą książkę 2014 roku. Na poły autobiograficzna powieść Rabinyan to historia burzliwego związku Liaty młodej Izraelki z Tel Awiwu i Palestyńczyka Hilmiego. Tłumaczka i artysta poznają się w Nowym Jorku. Ich przypadkowe spotkanie przeradza się w płomienny romans, który ma rację bytu tylko na "ziemi niczyjej" - w ich ojczyznach nie mógłby się wydarzyć. Rozkwitające uczucie i namiętność daje parze emigrantów poczucie nieograniczonej wolności i siłę do przetrwania trudnych chwil na obczyźnie. W Nowym Jorku Liat i Hilmi budują własny świat - na przekór rówieśnikom, rodzinom, kulturze i polityce, którzy w ich krajach piętnują "sypiających z wrogiem".  

Kiedy kochankowie się rozstają widmo "zakazanego" związku nadal ich prześladuje. Liat wraca do Tel Awiwu, Hilmi do Ramallah. O ile trudniej jest przetrwać w ponurej rzeczywistości. Przyszłość jest niemal z góry zaplanowana, a sąsiedzi żyją w stanie wojny, w miejscu, w którym wrogość otoczenia i pamięć o czystym, pozbawionym uprzedzeń związku nie pozwala na normalne życie.

"Żywopłot" to nie tylko subtelnie opisana i w kunsztowny sposób skonstruowana opowieść o uczuciu, które desperacko próbuje wzbić się ponad podziały i granice. To także obraz tego, jak bardzo złożone i skomplikowane jest życie w Izraelu, gdzie tragiczne doświadczenia narodów kładą się cieniem na indywidualnych losach i suwerennych decyzjach jednostek. "Jestem pod wrażeniem (...) Ta książka pod wieloma względami jest nadzwyczajna" - mówił o "Żywopłocie" Amos Oz. Najwybitniejszy izraelski pisarz podkreślał niezwykłą elegancję i wrażliwość, z jaką Rabinyan zbudowała powieść uniwersalną, zawierającą przesłanie czytelne w każdym zakątku świata. 

Książka Dorit Rabinyan ukazała się w oryginale w 2014 roku. Rok później zdobyła prestiżową Nagrodę Bernsteina przyznawaną za wybitne osiągnięcia literackie pisarzom, którzy nie ukończyli 50 lat. Echa skandalu społeczno-politycznego, jaki wybuchł w styczniu 2016 roku, kiedy izraelski minister edukacji usunął książkę z listy lektur dla licealistów, obiegły cały świat. Liczne protesty i wzburzenie elit intelektualnych Izraela wywołała decyzja uzasadniana jako sprzeciw wobec promowania wśród młodzieży "mieszanych" arabsko-żydowskich związków. W obliczu protestów ministerstwo wycofało się ze swojej decyzji. Symbolem sprzeciwu była głośna akcja magazynu "Time Out Tel Aviv", której bohaterami stały się całujące się pary.

Dorit Rabinyan (1972) urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Itzhak Vinner Prize, the ACUM Award oraz Jewish Wingate Quarterly Award. Dwie pierwsze powieści Rabinyan "Persian Brides" i "A strand of a thousand pearls", były bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. "Żywopłot" od dnia premiery jest jedną z najgłośniej dyskutowanych książek w Izraelu. Z okazji polskiej premiery powieści Dorit Rabinyan będzie gościem festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Smak Słowa

Premiera: 17 sierpnia 2016

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas