Reklama

Dzień wolny za 1 stycznia 2022? Wyjaśniamy, czy się należy

Czy za 1 stycznia 2022 przysługuje dzień wolny, skoro najbliższy Nowy Rok wypada w sobotę? Co mówi o takiej sytuacji kodeks pracy? Okazuje się, że sytuacja jest jednoznaczna.

Czy jest wolne za 1 stycznia 2022? Nowy Rok jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy, jednak w najbliższym roku 1 stycznia wypada w sobotę. Jak zaplanować urlop, by cieszyć się nim jak najdłużej? Oto co mówią przepisy z polskiego kodeksu pracyna temat dnia wolnego za 1 stycznia w sobotę.

Wolne za Nowy Rok 2022? Sprawdzamy, czy się należy

Według 130 § 2 Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że za sobotę 1 stycznia należy się dzień wolny. Obowiązuje to wszystkich, którzy pracują w ramach umowy o pracę - w innych przypadkach jest to zależne od ustalenia z pracodawcą.

Reklama

Kiedy wolne za 1 stycznia? Wyjaśniamy

Czy dzień odbioru wolnego za 1 stycznia jest ustalony odgórnie? Nie, wszystko zależy od przyjętych przez dany zakład pracy wytycznych. Dzień wolny od pracy powinien być jednak wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to przypadło to święto - a więc może on poprzedzać dzień świąteczny lub następować po nim.

Termin dnia wolnego za 1 stycznia jest ustalany przez pracodawcę, jeśli jesteśmy pracownikami, nie możemy wybrać go sobie samodzielnie. W zależności od ustaleń wewnętrznych w firmie, pracownicy mogą zaproponować jednak datę odbioru wolnego dnia, a pracodawca może się przychylić do ich sugestii.

Przeczytaj też:

Atak zimy jeszcze w listopadzie. Kiedy w Polsce spadnie śnieg?

Sylwester 2021. Wybierając sukienkę, śmiało postaw na cekiny!

Bombardino: Przepis na specjał z włoskich Alp

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatkowy dzień wolny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy