Andrzejki 2021. Kiedy i jak je obchodzić?

Andrzejki 2021 zbliżają się coraz bardziej. Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy są Andrzejki dokładnie, a także jak najprzyjemniej je obchodzić. Oto najlepsze pomysły na wróżby andrzejkowe, a także data Andrzejek 2021.

Kiedy Andrzejki 2021? Data jest taka jak co roku - w nocy z 29 na 30 listopada
Kiedy Andrzejki 2021? Data jest taka jak co roku - w nocy z 29 na 30 listopadaLECH GAWUC/REPORTEREast News

Andrzejki to lubiana przez wiele osób tradycja, która jest kultywowana od wieków. Badacze nie są zgodni, kiedy dokładnie zaczęto obchodzić Andrzejki. W Polsce jednak pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego, historyka i poety epoki renesansu.

Andrzejki dawniej były bardzo ważnym świętem dla niezamężnych panien, które liczyły na to, że dowiedzą się, jak potoczą się ich losy, czy i kiedy uda im się znaleźć miłość życia. Dzisiaj obchodzone są raczej po prostu jako okazja do zabawy.

Kiedy Andrzejki 2021? Oto oficjalna data

Andrzejki 2021 wypadają w nocy z 29 na 30 listopada. Andrzejki to święto obchodzone co roku tego samego dnia - przypadają one w wigilię wspomnienia świętego Andrzeja, mimo to wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy Andrzejki. 

Andrzejki 2021 wypadają z poniedziałku na wtorek - być może wiele osób zapewne postawi na większe świętowanie w weekend, który jednocześnie jest ostatnim weekendem przed obchodzonym przez katolików adwentem, czyli czasem przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli jednak chcemy obchodzić wieczór andrzejkowy 2021 zgodnie z tradycją, powinniśmy zdecydować się na poniedziałkowy wieczór.

Jakie wróżby na Andrzejki 2021?

Andrzejki to okazja do zabawy. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe i zwyczaje? Najpopularniejsze jest prawdopodobnie lanie wosku. Należy roztopić wosk i cienkim strumieniem lać go przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Kiedy zastygnie, powstały kształt pokaże nam symbol naszej przyszłości w kolejnym roku.

Andrzejki 2021 to też okazja, aby - tak jak w poprzednich wiekach - sprawdzić swoje losy w życiu miłosnym. Jest wiele wróżb, które mogą w tym pomóc. Jedną z najpopularniejszych jest napisanie na kartce imion męskich, a na drugiej - żeńskich. Należy odwrócić kartkę i przekłuć szpilką w dowolnym miejscu. Imię, które przebijemy jest imieniem naszego wybranka lub wybranki.

Andrzejki 2021. Takie wróżby są najpopularniejsze!

Tradycyjna wróżba andrzejkowa to także takie obieranie jabłka, żeby powstała jak najdłuższa skórka. Rzucamy nią za plecy, a litera, którą będzie przypominać, będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego męża lub żony. 

Andrzejki 2021 są dobrą okazją na imprezę. Jeśli chcemy połączyć ją z wróżbami, warto zabawić się w ustawianie butów. Wszyscy obecni na przyjęciu na zmianę ustawiają buty jeden przy drugim od końca mieszkania aż do drzwi. Osoba, której but pierwszy dotknie drzwi, jako pierwsza weźmie ślub.

Przeczytaj też:

"Zapukaj do moich drzwi". Nowy turecki hit w polskiej telewizji!

Wraca moda na dzwony. Rozcięcie na nogawkach to hit sezonu!

Proste sposoby na osad z wody. Działają bez szorowania

* * *

Zobacz więcej:

Ewa Kasprzyk w "Demakijażu" o związku z Michałem KozerskimPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas